MAZDA MX-5

Sürüş keyfi insanı mutlu eder. Özellikle de Mazda MX-5, Alfa 4C Spider veya Audi TT Roadster’in direksiyonundaysanız.

Auto Show - - CONTENTS -

Mutluluğa giden yolda

İnsan sormadan edemiyor: Bu nasıl olabildi? Sürüş keyfine ne oldu? Avrupa yollarında bugüne kadar hiç olmadığı kadar fazla cabrioya rastlıyoruz ama bunlar safkan şeyler değil, mutlak açık hava keyfimizi ağır metal tavanları, ense fönleri ve ağır gövdeleriyle mahfeden hilkat garibeleri. Bunları yok etmek, otomobil mezarlıklarına göndermek gerekiyor. Hem de sadece zevksizlikleri, sadece estetiklikten uzak olmaları nedeniyle.

Sevgili Playstation Kuşağı: Rüzgarı ve havayı engellenmeden hissettiren otomobiller her zaman bu kadar kötü ve şişman değillerdi. Roadsterler basitlik için yaratılmıştı: Minimalist ve safkandılar. Hafif, basit ve ucuzdular. Keyif vermeleri gerekiyordu ve birincil görevleriydi. Onlar “delikanlı” otomobilleriydi. Onlardan biri motor homurtularıyla ilerlerken, genç kızlar onlara bakmadan edemiyor, başlarını çevirdikleri için boyunları vida yivleri gibi görünüyordu.

Peki ya bu fikirde geriye ne kaldı? Cevap bulabilmek için yılın 3 gökyüzü aşıklarından üçünü yolculuğumuza konuk ettik: Mazda MX-5, Alfa 4C Spider ve Audi TT Roadster.

Doğa ise bize muhteşem bir açık hava sahnesi hazırlamıştı: Nis’in kuzey kısımlarındaki Col de Vence bölgesindeki yüksek dağ yolları. Yüzlerce viraj, keskin dönüş ve kıvrıma eşlik eden parlak güneşle birlikte mutluluk arayışımız için yollara çıktık.

Mazda MX-5 25 yıldan fazladır virajları yiyip yutuyor. Geçmişin hafif ve yerinde duramayan otomobili günümüzde biraz daha ağırkanlı bir hale gelmiş: Kilo almış, tepkileri yumuşamış... Sadece bu bile Ja-

“MX-5 size eldiven gibi oturuyor. Bu paranın karşılığında daha fazla keyif veren bir otomobil daha yok.”

Thomas Hirschberger

pon marka için “Reset” düğmesine basıp otomobil ikonlarını tamamen yeniden başlatmak için iyi bir sebep olmuş.

Aracın yeni görünümü ilk etapta biraz alışkanlık gerektirse de, kalan her şey için böyle bir ihtiyacınız olmuyor. İlk MX-5’i kullanma ve keyfini çıkarma fırsatı bulmuş herkesin, yeni modele “işte yeniden geldin” diye sesleneceklerini düşünüyoruz. Tamam, ilk kuşağa göre biraz daha ciddi ve olgun olabilir, ancak ilk DNA’yı aynen taşıdığı kesin. Uzunluğu 10 cm kadar azaltılan otomobilin ağırlığı ise yeniden 1000 kg’ın altına çekilmiş ve daha az ağırlık her zaman daha fazla keyif anlamına gelir. Bu formül asla eskimedi ve gözden düşmedi. Yeni MX-5 mükemmel, neredeyse tam ortada konumlandırılmış sürüş pozisyonu mükemmel, verdiği keyif mükemmel...

Durum böyle olunca plastik yüzeylerin yumuşak dolgulu olmaması kimi rahatsız eder ki? Kim kokpite parmağıyla vurup “hey, sertmiş” der ki? Onu orijinallerden belki de sonuncusunu yapan şeyse kumaş tavanı: Elini arkaya uzatıyor, tavanı çekip öne doğru itiyorsun ve tamam... Vitesler çok kesin yollara sahip ve değişimlerde hoş “klak” sesleri geliyor… Artık elektrik destekli olan direksiyon ise biraz fazla yumuşak. Ancak sert virajlarla karşılaştığında o da sertleşiyor ve virajları sanki sürücüyle hedef birliği yapmış gibi bir keskinlikle alıyor. Yani MX-5’in dünyasında düzlükler birer zaman kaybından başka bir şey değil.

Ancak dans derslerini abarttığınızda çok hızlı ellere sahip olmanız gerekiyor. Col de Vence’e doğru tırmanırken aracın arka kısmı birden fazla kez savruldu ama bunlar ESP’nin izin verdiği küçük savrulmalardı. Acaba bu hoş özellik, MX5 Eylül ayında Avrupa’ya geldiğinde de devam edecek mi? Aracın 1.5 lt’lik yeni motoru da roadster eğlencesi için harika bir makine ve turbosu yok. Teşekkürler Mazda! Tamam, 131 HP ile asfaltı yırtmıyor ama daha fazla güce kimsenin

gerçekten ihtiyacı olmaz. 6 ileri vites 4 silindirli motora 7500 d/d’ye kadar canlı bir karakter kazandırıyor. Son şüpheleri ise 23 bin Euro’dan başlayan fiyatlar (Almanya) ortadan kaldırıyor. Neymiş, mutluluk ucuz da olabilirmiş!

Audi TT Roadster’in Almanya başlangıç fiyatıysa 2 kat daha fazla. Muhteşem bir işçilik ve şıklıkla hazırlanmış derialüminyum kabindeki rüzgarsa başka bir galaksiden esiyormuş gibi görünüyor: Yumuşacık, ölçülü, dizginlenmiş... Ondaki her şey bir nesnellik koreografisi gibi. 230 HP, elektrikli akustik tavan brandası, devasa dijital gösterge, değişken direksiyon ve aya gönderilen son roketten bile daha akıllı bir 4x4 sistemi…

Durum böyle olunca kayıtsızca “azmak” da pek kolay olmuyor. Üstü açık TT, konforlu ve güçlü hava gemisi. Ama gerektiğinde önüne çıkan virajları ütülermişçesine düzleştirmeyi de başarıyor. Vites değişimleri sırasında egzozdan Formula 1 motorlarını hatırlatan patlamalar duyuluyor.

Tüm bunlar, elektronik bir rejisör tarafından en ince ayrıntısına kadar hesap edilerek hazırlanmış ve insanın tüylerini diken diken eden bir tiyatro şaheseri. Gerçekten de her şey muhteşem sahnelenmiş ama bir şey eksik! Tamam, bugün ondan daha iyi bir, iki koltuklu cabrio yok ama bir şekilde karnınızda kelebekler dans etmiyor, beyniniz mutluluk hormonu gönderme konusunda isteksiz kalıyor.

Alfa Romeo 4C Spider ise tam bir teknoktrat olan TT’nin ruhsal antitezi. 4 metrelik bir alanda daha fazla eğlence, daha fazla şamata sunabilen başka bir model bulmak çok zor. Spider (doğrusu Targa olmalıydı) otantik yarış tekniklerinin küçücük bir karbon kıyafetin içine sığdırıldığı bir eğlence makinesi. O bir radikal. O kadar radikal ki, ona ya aşık olursunuz ya da sizi deli eder. Şeytana sevgilerle!

Bu basit hız makinesi neredeyse şehvetli bir kalbe sahip ve sizden tek bir şey istiyor: Gaz, gaz, gaz! Bunu yaptığınızda önce virajları, sonra da sizi yiyip bitiriyor. Islıklar, çığlıklar, kükremeler ve modifiye edilmiş bir elektrikli süpürgeyi hatırlatan alt nota sesleri eşliğinde 240 HP’lik motor, sürekli daha fazla yemek istiyor. Tabi ki sorumluluk hissi ayağınızı gaz pedalından çekmenizi söyleyene kadar! Walter Röhrl bir keresinde “hızlanma sırasında mutluluk gözyaşların, kulağına doğru yatay bir çizgide akmalı” demişti. Sizce de 4C’yi tam da o günlerde tanımış olabilir mi?

Bu yarışçı yani 4C, iç mekanında bolca çıplak karbon yüzeye sahip. Rulo yapılarak saklanan targa tavan kesinlikle çok küçük. Koltuk minderleriyse 3 aylık bir çabata ekmeği kadar sert. Minimalizm bu kadar fazla olunca, Alfa’nın süspansiyon ve hidrolik direksiyondan neden vazgeçtiği daha iyi anlaşılıyor. Neticede bir 4C, korkaklara göre bir otomobil değil. Bu araca binenler “sağlam adamlar” olmalı. Direksiyon ayarları sanki sürücünün sinir uçlarıyla bağlanıyormuş gibi hissettiriyor: Sürücü virajı düşündüğü anda tekerlekler neredeyse o yöne dönmüş oluyor. Bu özellik insan üzerinde, 10 kutu Red Bull içmekten daha fazla bir uyarıcı etki yaratıyor. Ancak aynı zamanda çok yorucu da!

Alfa Spider 4C’nin keyfini yaşamak isteyip 18 ay sıra beklemeye hazır olan insanların sayısı hiç de az değil. 72 bin Euro fiyatlı bu sıra dışı Alfa’ların büyük bir çoğunluğu, yakın bir gelecekte koleksiyoncuların garajlarına düşecek.

Neyse, garajlarda kapalı tutulmalarının bizim için herhangi bir önemi yok. Çünkü bir zevkimizi aldık. Yine de bunun gibi özel ve güneşli günleri, bulutlu ve karanlık Aralık aylarında kullanabilmek için konserve yapıp saklayabilmeyi isterdik.

“Her şeyi yapabiliyor. Yarışmak ya da gezinmek, viraj avlamak ya da konforlu olmak... Hiçbiri onun kadar yetenekli değil.”

Tim Dahlgard “Sporculuktan hiç ödün vermiyor. Tasarımı çok çekici. Gücü sonsuz. Daha fazlası mümkün değil.”

Christian Bittmann

Col de Vence’in bol virajlı yolları, mutluluk yolculuğumuz için biçilmiş kaftandı.

Anahtar dünyası: Her biri farklı bir keyif dünyasının kapısını açıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.