PEUGEOT PARTNER TEPEE 1.6 HDI

Auto Show - - CONTENTS -

Yakışıklı ticari

Hafif ticari araç sınıfında satışların yükselmesiyle birlikte rekabet yeniden alevlendi. Her marka bu sınıfta yeni modellerini arka arkaya gözler önüne sermeye başladı. Hafif ticari aracın önemli markalarından biri olan Peugeot da yeni Partner ile son kozunu oynadı.

Yaşadığı değişimle birlikte, özellikle görünüm konusunda çok ciddi bir iyileşme göstermiş durumda. Ülkemizde 1.6 lt 92 HP ve 1.6 lt 115 HP güç üreten dizel motor seçenekleriyle satışa sunulan Partner Tepee, 50 bin 525 TL fiyat etiketine sahip. En yüksek versiyondaysa fiyat 59 bin 175 TL oluyor.

Tasarım konusunda yakışıklı ve dikkat çekici bir araç olması onun en önemli kozu olacak gibi görünüyor. Yüz tasarımına baktığım zaman şişkin tampon tasarımı, krom çerçevesi ve LED gündüz farları gibi detaylarıyla kendisine baktırmayı biliyor. Profil görünümünde de hareketli bir yapısı var.

Büyük bir bagaj var

Arka tarafta, tüm bu araçların karakteristik yapısında, büyük bir bagaj kapağı olduğu için düz bir tasarım hattı var. Bu arada büyük bagaj kapağının AVM gibi dar park alanlarında kolay kullanılması için nefis bir uygulama yapılmış. Arka cam açılabiliyor ve küçük market alışverişleri bu bölümden rahatlıkla bagaja yerleştirilebiliyor.

İç mekan konusunda da kalite seviyesi son derece yüksek. 7 inçlik dokunmatik ekran kullanılmasıyla birlikte, teknoloji konusunda da önemli bir adım atılmış. Orta konsolun düz çizgilere sahip olmasıyla birlikte, iç mekan tasarımı konusunda eleştiriler almaktan kurtulamıyor. Ayrıca daire formlu havalandırma ızgaralarının altında yer alan yine daire formlu eşya gözleri de kullanışsız. Otomobil konforunun çok rahat bir şekilde yakalanmış olması da onun artılarından. Eşya gözleri açısından oldukça cömert, ister sürücü, ister yolcu koltuğunda olun, yakınlarınızda mutlaka bir saklama cebi karşınıza çıkıyor. Bu konuda benim hayatımı kolaylaştırırken, benimle birlikte yolculuk yapanların da rahat etmesini sağladı. Kabin yalıtımı konusunda da iyi

En önemli sıkıntım dar alanda bagaj kullanımı. Ama Partner bunu açılan camla çözmüş

Geniş kullanım alanı, bol eşya gözleri ve düşük tüketimle albenisi yüksek

bir çalışma yapılmış, sessizlik başarılı. Geri görüş kamerasının yer almasıyla, bu tip araçlarda sorun yaşatan arka görüş konusunda, sıkıntıların aşılması sağlanmış.

Test otomobilimizde, konforu daha da artıran cam tavan kullanılmıştı. Bu tavan sayesinde iç mekanın daha aydınlık olması sağlanmış. Fakat bu cam tavanın bir perdeyle veya gölgelikle gizlenemiyor olması, sıcak yaz günlerinde biraz rahatsız edici olabilir. Bunun yanında tavanda, arka tarafta yolculuk yapanların kullanabileceği bir havalandırma sistemi de yer alıyor. Bu sayede arka taraftaki yolcular istedikleri sıcaklığa kendileri karar verebiliyor. Ayrıca bu bölüme yerleştirilen parfüm sayesinde iç mekanın nefis bir kokuya sahip olması da sağlanmış.

1.6 lt dizel motor seçeneğiyle satışta olan araç yalnızca manuel şanzımanla satın alınabiliyor. İki motor seçeneğinde de 5 ileri oranlı manuel şanzıman görev yapıyor. Test otomobilinde de yer alan 115 HP güç üreten versiyonda, 6 ileri oranlı manuel şanzıman olsa daha başarılı bir kombinasyon olabilirmiş.

Sessizlik daha iyi

Bu sayede sessizlik bir adım daha ileriye taşınırken, daha ekonomik tüketim sonuçları da ortaya çıkabilirdi. Açıkçası test sürüşlerimiz sırasında, altıncı vitesin eksikliğini hissettik. 3600 d/d’de 115 HP güç üreten dizel motor, 270 Nm’ye kadar tork sunabiliyor. Bu sayede kullanım sırasında yüksek bir çekiş gücüne sahip. Alt devirlerde yaşanan turbo boşluğu da önemli bir problem olmaktan çıkmış. 0-100 km/s hızlanmasını 12.3 saniyede tamamlayan aracın son hızı olarak 172 km/s açıklanıyor. Bu veriler onun performansını genel ortalamalar dahilinde tutuyor. Yakıt tüketimi açısından 6.1 litrelik bir sonuca imza attı. Cimri sayılabilecek bir veri. Süspansiyon sistemi konfor odaklı bir çalışma karakterine sahip. Bu aracın limitleri dahilinde kullanım yaptığınız zaman güvenlik konusunda da sıkıntı yaşatmıyor. Ondan yüksek performanslı viraj dönüşleri beklemek zaten haksızlık olacaktır. Sürüş konusunda beni rahatsız eden, direksiyon sistemindeki boşluklar oldu. Biraz daha net tepkileri olan bir sistemi hak ediyor.

Arka tasarım bu araçların genel karakteristiğinde.

Cam tavan kapatılmadığı için

sıcaklarda zorlu olabilir.

Eşla gözleri açısından gördüklerim arasında en iyilerden.

Bu eşya gözü en çok işime yarayanlardan oldu.

Kullanışlılık açısından başarılı. Peugeot’nun yeni direksiyon simidi yakışırdı.

Bu araçları kullanıyor olmak kendimi iyi hissettiriyor.

Arka tarafta rahat bir yaşam alanı var.

Peugeot Partner 1.6 HDi

Peugeot Partner 1.6 HDi

Dev bagaj ve dev kapakla yüklemeler çok kolay.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.