Herkes onun peşinde

Güncel Ford Focus hem dünyanın en çok satılan otomobili hem de TÜV istatistiklerinin en iyilerinden biri.

Auto Show - - KULLANILMIŞ OTOMOBİL FORD FOCUS III -

Hayır, en önde olan Golf değil! Karşılaştırmalı testlerde Golf birkaç puan daha fazla alıyor olabilir ama dünya çapındaki sevilme oranında Focus, açık ara farkla Golf’ün önünde: 2014 yılında 1.1 milyon adet Focus satılırken, Golf’ün global satış rakamları 720 bin adet civarındaydı. Bu haliyle Focus III, dünyanın en çok satılan otomobili unvanına sahip. Hem de 3 yıl üst üste...

Focus’un Golf’ü TÜV istatistiklerinde de geride bırakıyor olması ise ikinci el müşterileri için önemli bir özellik. 3 yaş kategorisinde Golf, 129 model arasında 38’incilik gibi iyi bir sonuç aldı. Ford Focus’un sıralamasıysa 8’incilikti: Sorunsuzluk sıralamasında Focus’tan daha iyi bir kompakt otomobil yok. Focus, bunun dışındaki konularda da gerçekten iyi bir otomobil.

Ford’un sunduğu en önemli ilerleme, Mart 2012’den beri sunulan 1.0 lt’lik motorlar: Kompakt sınıfın bu ilk 3 silindirli turbo motoru, sakin çalışması, devirlenme isteği ve düşük tüketim rakamlarıyla herkesin beğenisini kazandı. En azından dikkatli kullanımlarda: 125 HP güç üreten EcoBoost makine ile 6 lt/100 km’nin bayağı altında tüketimlere imza atmak mümkün. Bolca hızlı otoyol kullanımını da içeren uzun dönem testinde ise Focus 1.0 EcoBoost, 8.2 lt’lik bir ortalama tutturmuştu. 100 bin kilometrelik testi bitirme derecesiyse 1- gibi çok iyi bir değerdi: Dikkate alınması gereken aşınmalara veya sorunlara rastlanmadı. 140 HP ve 150 HP’lik güç versiyonları bulunan 2.0 TDCi, çok yol yapanlar için önerilen bir seçenekken, yılda 10 bin kilometre gibi yol yapacaklar için 1.0 lt 125 HP’lik 3 silindirli motor yeterli olacaktır.

Şu anda piyasadaki Focus modellerinin hatırı sayılır bir kısmı, filo kiralama aracı olarak kullanılmış otomobiller olacaktır. Ancak piyasada, buradaki test aracımız gibi leasing çıkışlı ama gayet bakımlı ve iyi durumda örnekler bulmak da mümkün.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.