NISSAN QASHQAI

Nissan’ın para sağma makinesi

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI - SONUÇ LARS BUSEMANN

Nissan’ın ilk kompakt SUV’unun, sınıfının en çok satan modeli olmasının nedeni ismi olamaz. Çünkü birçok insan ya model adını doğru telaffuz edemiyor ya da yanlış yazıyor. Aslına bakılırsa Nissan’ın bu araca Qashqai yerine Cashcow (para getiren sığır) demesi hem daha uygun, hem de daha basit olurdu. İngiltere’de üretilen Qashqai her yıl dünya çapında 200 bin müşteri buluyor ve bu, Nissan için çok iyi. Ayrıca Qashqai SUV sınıfında, birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de pazar lideri.

2007 yılında piyasaya çıktığında Qashqai, müşterilerin tüm taleplerini karşılamayı başardı: Yüksek oturma pozisyonu, şehir kullanımına uygun kompakt boyutları ve makul fiyatları hem ailelere, hem de yaşlı müşterilere hitap etmişti. Ekim 2008’de Nissan, 21 cm daha uzun olan 7 koltuklu Qashqai +2’yi piyasaya çıkardı. Bu iki versiyon teknik olarak birbiriyle aynıydı.

Araçta 2 benzinli ve 3 dizel motor seçeneği bulunuyor. Bunlardan baz benzinli makine 114 HP ve 117 HP güçlere sahipti ve uzun yolculuklarda güçsüz hissettiriyordu. 2.0 lt’lik ikinci benzinli seçenek daha fazla çekiş gücüne sahipti ama fazla tüketiyordu: 10 lt/100 km civarında. 103, 106 ve 110 HP güç seçenekleri bulunan 1.5 dCi motorlar ise çok da yüksek olmayan fiyat farklarıyla ilgi çekiyordu. Ancak partikül filtresi, Mart 2010’daki makyaja kadar opsiyon listesindeydi. Qashqai’ın en dikkat çekici motor seçenekleriyse 2011 yılında sunulmaya başlanan 130 HP’lik 1.6 dCi ve 150 HP’lik 2.0 dCi dizel motorlar oldu: 320 Nm gibi yüksek bir tork ve 100 km’de 6-8 lt arasında tüketim değerleri. Nissan’ın iki dizel ve 2.0 lt’lik benzinli motorlar için sunduğu 4x4 seçeneği, sadece bolca kaygan zeminlere çıkanlar için uygun bir opsiyon. Ayrıca 1400 kg’lık römork kapasitesi (sınıf ortalaması 2 ton civarında) de şaşırtıcı derecede düşük.

Qashqai’ın (2.0 Tekna) 100 bin kilometrelik uzun dönem testi de ortalama bir sonuçla tamamlanmıştı. Test arıcında, araca özgü birkaç arıza ve sorun çıkmıştı: Aks taşıyıcılarında yüzeysel paslanma, sızdırma yapan fren kaliperleri ve vuruntulu çalışan arka amortisörler.

SUV konsepti sayesinde Qashqai çok beğenildi. Ancak ilk kuşak, vasatın ötesine geçe

miyor ve TÜV istatistikleri de bu

nu doğruluyor. Öneri: 6 ileri manuel şanzımana sahip 2.0 dCi (150

HP) versiyon.

Koltukların oturma konforu ve kumaş kalitesi vasat.

Güncel versiyonla karşılaştırıldığında kullanılan malzeme kalitesi biraz basit kalıyor. Kontroller mantıklı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.