HONDA GL 1800 GOLD WING

Hangisi daha otomobil?

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Aptalca soru yoktur ve sormayan cahil kalır... Ancak şu anda karşınıza, aptalca olarak algılanabilecek bir soruyla geliyoruz: Buradaki otomobil hangisi, Caterham mı yoksa Gold Wing mi?

Tamam, otomobil = iz açıklığı büyük olan araç olabilir, ama bunun o kadar da aptalca bir soru olmadığını, hatta yerinde bir soru olduğunu, ikisini de kullandığınızda anlıyorsunuz. İnanmıyorsanız

buyurun, bizlerle direksiyona geçin.

Ne kadar sevimli! Eğer Caterham bu parlak yeşil renge sahip olmasaydı, onu büyük ihtimalle otoparkta fark etmezdik bile. Aslında bu gayet normal, çünkü 1.09 m’lik yüksekliği, daha doğrusu alçaklığı nedeniyle normal otomobil algı radarımızın altında kalıyor. Gold Wing sürücüsünün göz hizası ise Caterham’ın sürücüsünden neredeyse yarım metre daha yüksekte.

Caterham’ın alüminyum şasisinin içindeki kokpite girmeye çalışırken insan, ister istemez gülümsemek zorunda kalıyor. Çünkü bu araca girmek ağırca bir yoga seansı gibi. Havayastığı olmayan Momo direksiyonun ardına geçip R Paket’in 4 noktalı emniyet kemerini taktığınızda da işiniz bitmiyor. Bu kez de aynı anda birden fazla pedala basmamak için daracık bacak bölmesiyle uğraşmanız gerekiyor. Neyse ki Seven’ın daha geniş gövdeli SV versiyonu da bulunuyor.

Diğer taraftan Caterham, kendisini kullanan sürücüleri geniş bir memnuniyet gülüşü atmaya zorluyor. Yola çıkmak için önce 1.6 lt’lik motoru uyandırmanız ve dünyanın en kısa vites kolunu 1’e geçirmeniz gerekiyor. Bunu yaptığınız andan itibaren bu adalı cüce, kırmızı bez görmüş bir boğa gibi ileri atılıyor. Klak! İkinci vites ve bir kükreme! Klak! Üçüncü vites ve bir kükreme daha! Klak!

Tavansız mutluluk: Caterham (solda) ve Gold Wing, üstü açık kullanım keyfini farklı tarzlarıyla sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.