PASSAT GTE

Hibrid dizelden iyi mi?

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI - SONUÇ ANDREAS MAY

İki Passat... İkisi de Harvard Blue adlı metalik mavi renge sahip... Peki ama neden? Yoksa bir hata mı? Kesinlikle hayır. Çünkü dikkatlice baktığınızda soldakinin 2.0 lt’lik çift turbolu TDI’a sahip dizel, sağdakinin de 156 HP’lik 1.4 TSI ve 115 HP’lik elektromotora sahip hibrid versiyon GTE olduğunu fark edebilirsiniz. Hibrid versiyonun sistem gücüyse 218 HP. Peki ama hibrid Passat dizeli geride bırakabilecek mi?

GTE’nin sistemi nasıl çalışıyor?

İki kalbin gücüyle... Ön kaputun altına bakıldığında sistemin nasıl çalıştığı anlaşılabiliyor. Motor bölmesindeki ilk izlenimleriniz her şeyin çok sıkışık olduğu olacak. Fark edeceğiniz ikinci özellik, benzinli motorun sol, elektromotoru da içeren elektrik sistemininse sağ tarafta

yer aldığı olacaktır. Güç aktarımı ise 6 ileri oranlı bir DSG şanzıman üzerinden yapılıyor. Hibrid sistemle birlikte yakıt deposu bagaj zemininin altına taşınırken, lityum-iyon akülerse zeminde (arka koltukların altında) konumlandırılmış. GTE sadece elektrik gücüyle ya da iki motor birlikte çalışarak hareket ediyor. Orta konsoldaki şalterin üzerinde GTE ibaresi varsa, içten yanmalı ve elektrikli motorlar birlikte çalışarak 218 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor demektir. Çok iddialı rakamlar, değil mi?

GTE eşdeğer bir dizelden daha fazla mı keyif veriyor?

Evet, kesinlikle! En azından ilk kilometrelerde... Çünkü aküler doluyken GTE, elektrikli modda inanılmaz bir güçle hareket ediyor. Araç 50 km boyunca sadece elektrik gücüyle ilerleyebiliyor. Ancak bunun için gaz pedalına, ayağınızın altında bir yumurta varmış gibi yumuşak bir şekilde basmanız gerekiyor. TDI versiyonla birlikte yaptığımız fotoğraf çekimleri sırasında kilometre sayacını sıfırlayıp yola çıktık ve elektrikli modda aküler 33 km sonra bitti. Bunun ardından kick-down’ı andıran bir sarsıntıyla içten yanmalı küçük motor, boğuk ve zorlanıyormuş gibi bir his vererek devreye girdi. Bu durum insanda, partinin ortasında favori içkiniz bitmiş gibi hissettiriyor. Tamam, çok kötü değil ama çok iyi de değil! TDI ise yakıtın ilk damlasından son damlasına kadar sürüş keyfini garanti ediyor. Hem de ne garanti!

GTE TDI’dan daha mı tasarruflu?

Değişir! Eğer iş yerinizle eviniz arasında 20-30 km mesafe varsa ve aküleri orada şarj edebiliyorsanız (şehir şebekesinde 4 saatten biraz daha uzun, hızlı şarj ünitesindeyse iki buçuk saat), hiç yakıt kullanmadan sadece elektrik gücüyle ilerleyebilirsiniz. Ayrıca bu hem keyifli, hem de çevreye daha az zararlı. 100 km’deki 1.6 lt’lik fabrika yakıt tüketim verisiyse sadece teorik bir rakam: Sadece akü tam doluyken ve laboratuar ortamında sadece 100 km yol yaptığınızda geçerli. Yani uzun bir tatil yolculuğuna çıktıysanız, tüketim rakamı normal benzinli versiyona çok yakın (7 lt/100 km civarında) olacaktır. Bu gibi durumlarda dizel daha iyi çünkü ortalama tüketimi 5.4 lt/100 km. VW işi biliyor! Wolfsburglu marka elektro-müziği GTE ile artık Passat’ta da sunuyor. Ancak bu otomobil gün içinde az yol yapanlar, yani işe sadece elektrik gücüyle gidebilecekler için uygun. Otomobiliyle çok kilometre yapanlarınsa dizel versiyonu tercih etmeleri daha mantıklı olacaktır.

GTE’nin şarj ünitesi burun kısmında konumlandırılmış. Hızlı şarj ünitesinde aküler 2.5 saatte, normal prizde ise 4 saatten biraz fazla sürede doluyor.

Dizel (solda) elektrikli Passat’a karşı: GTE ızgarasında mavi bir banda ve C formlu gündüz farlarına sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.