MERCEDES C COUPE

Kendi küçük, konforu büyük

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

CCoupe mi yoksa hala E Coupe mi? Bir zamanlar kimse Mercedes’teki durumu anlayamıyordu, çünkü bu iki coupe birbirlerine çok fazla benziyorlardı. Bu durum, marka tarihindeki birçok coupe gibi gelecekte birer klasik olabilme şanslarını engelliyordu.

Mercedes yönetimi sonunda bu karmaşaya dur deme kararı aldı. Ortaya çıkan sonuçsa yeni C Coupe oldu. Sedan kardeşinin tüm teknolojilerini alıp kendisine muhteşem bir şekilde uyarlayan yeni C Coupe’de, her karoser kıvrımından “ona sahip olmalıyım” virüsleri yayılıyor.

Yeni coupe güncel versiyona göre 9 cm uzamış, 4 cm genişlemiş ve aks mesafesi de 8 cm artırılmış. Bu orantılarla yeni model, çok daha oturaklı bir etki bırakıyor. Özellikle farlardan başlayıp kapı kolları hizasından stoplara kadar ilerleyen ve yan karoserin gerginliğini taşıyan derin ütü izi (Mercedes tarafından “Dropping Line” olarak adlandırılıyor) eskiden desteksiz bir noktaya doğru alçalan ütü izine göre çok daha hoş görünüyor.

Otomobilin kalanıysa akılcı bir eş parça-platform stratejisinin ürünü: Mümkün olduğunca C Serisi, gerektiği kadar baharat! Yeni C Coupe Aralık ayında, tümü 4 silindirli motorlarla satışa sunulacak. Bunlardan 4 adet benzinlinin güçleri 156 HP ile 245 HP arasında olacak, iki adet 2.2 lt’lik dizelin güçleriyse 170 HP ve 204 HP olacak. Yakın bir zamanda ise, 510 HP’ye (C 63 AMG) uzanan güçlere sahip AMG versiyonlar da üretilecek. Bize göre 4 tekerlekten çekişli versiyonları da fazla beklemek zorunda kalmayacağız.

Öndeki kısa tampon-tekerlek mesafesiyle üstteki derin ütü izi özellikle dikkat çekiyor. Dropping Line adlı bu ütü izi, fardan stop lambasına kadar ilerliyor ve göze çok hoş görünüyor. Entegral koltuklarda umarız kafalıklar –A Serisi’nde olduğu gibiensenize çok yakın olmaz. Arkada iki adet tekli koltuk kullanılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.