MERCEDES C 450 AMG T-MODELL

Gerçek bir AMG mi?

Auto Show - - HAFTANIN GÜZELİ - JAN HORN VE HENNING KLIPP

367 HP yüksek dinamizm için yetip artıyor.

Dışarıdan sadece hafif bir rüzgar ıslığı, davlumbazlardansa boğuk hışırtı sesleri geliyor. Hız ibresi 120 ile 130 rakamları arasında gezinirken, şanzıman yedinci viteste, devir sayacıysa 700 rakamının üzerinde. Yani neredeyse rölantide! Hem de otoyolda! Nasıl yani? Mercedes buna “yelkenle ilerleme” adını veriyor. Açıklamasıysa, V6’nın çift turbosunun aktarma sisteminden ayrılması ve motorun düşük devire geçmesi.

Bu modda C 450 AMG, hem sessiz hem konforlu hem de çok tutumlu bir şekilde ilerliyor. Çünkü hem süspansiyon çok iyi, hem de direksiyon ise bolca servo desteği sunuyor. Ancak 3.0 lt’lik V6’nın 367 HP’lik etkileyici gücü her zaman emrinize amade bekliyor. Bu haliyle C 450 AMG, rahat ve elit bir uzun yol arkadaşı olmak için gerekli her şeye sahipmiş gibi görünüyor.

Aslında durum pek de öyle değil. Çünkü lastiklerin tepkileri aşırı sert. Tamam, 225 mm tabanlı ve sadece 35 yanaklı (!) lastikler daha sportif bir sürüş ve daha kısa fren mesafeleri sağlıyor olabilir. Ancak: Bu konfordan uzak yuvarlanma tepkileri, C Serisi T-Model’in çok iyi olan günlük kullanıma uygunluk özelliklerini hatırı sayılır derecede tırpanlıyor.

Durum böyle olunca ne devasa bagaj hacmi, ne harika değişkenlik özellikleri (koltuk sırtlıkları bir düğmeye basılarak yatırılıyor ve düz bir zemin elde ediliyor) ne de eksiksiz multimedya yetenekleri

(harika çalışan çepeçevre görüş kameraları da dahil) faydalı olabiliyor. C 450 AMG günlük hayatınızda işe ya da alışverişe konforlu bir şekilde gidemeyeceğiniz kadar sert bir otomobil.

Bunun dışında 61 bin 640 Euro’luk fiyat da çok abartılı değil. Neticede bu otomobilin içinde iki otomobil gizli ve ikincisini devreye sokmak için bir düğmeye basmak yeterli. Orta konsoldaki bu düğmeye basıldığında Sport-plus adlı sürüş modu devreye giriyor ve bu gezinti otomobili bir anda agresif bir yarışçıya dönüşüyor.

Çok canlı bir karaktere sahip olan benzinli V6 (6000 d/d’ye kadar aşırı rahat ve istekli bir şekilde devirleniyor) artık gaz komutlarına çok daha hızlı tepki veriyor, otomatik şanzıman aragazı vererek vites küçültüyor, direksiyon sertleşiyor ve 4 tekerlekten çekiş sistemi de sportif ayarlara geçiş yapıyor. Bu haliyle C 450 gerçekten çok keyifli bir otomobil haline geliyor.

Ön aksa düşen yüksek ağırlık ve 1.8 tonluk kütle nedeniyle T-Model gerçek bir slalom ustası olmaktan uzak kalsa da, çok kıvrak bir sürüş sunuyor ve 520 Nm’lik torkuyla çok yüksek çekiş gücüne sahip bir orta sınıf stationa dönüşüyor.

Güç bu kadar yüksek olunca tasarruflu olmasını beklemek hayal olur: Ortalama tüketim 10.3 lt/100 km olarak ölçüldü. Son bir eğlence kaynağı daha: Porsche 911’leri aratmayan 5.2 sn’lik 0-100 km/s hızlanma süresi.

Devasa hava ızgaraları yüksek gücüne ve etkileyici performansına işaret ediyor. Dört tekerlekten çekiş sistemi, gücün çoğunu iyi bir tutunma sunan arka aksa gönderiyor.

Alüminyum, deri ve piyano boyasıyla kokpit gayet şık. Direksiyon ele iyi oturuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.