KOMPAKT DİZELLER

Hiç bu kadar zorlu olmamıştı

Auto Show - - HAFTANIN GÜZELİ -

Lüks restoran yemeği yerine ev yemeği mi? Tabi ki evet. Neticede amacımız doymak, fakirleşmek değil. Benzer bir kararı otomobiller için de alabilir ve Ferrari hayali kurmak yerine tutumlu motorlara sahip akılcı kompaktlara yönelebiliriz.

Bunun için sizlere, 4 farklı mönü alternatifi hazırladık. Kompakt HB sınıfındaki mönünün en yenisi makyajlı Honda Civic. Alıştığımız gibi makyajlı versiyon da uzay gemisi Atılgan’ı aratmayacak bir tasarıma, akılcı bir yöntemle yatırılabilen arka koltuklara ve 1.6 lt 120 HP’lik bir dizel motora sahip. Bunun dışında Civic’i, sıra dışı dizaynı nedeniyle piyasadaki herhangi bir otomobille karıştırmak imkansız.

Diğer bir Japon ise Nissan Pulsar. Ancak Pulsar tamamen yeni bir otomobil. Dış tasarımı oldukça sıradan görünen Pulsar’ın kullanımı çok rahat ve iç mekanı şaşırtıcı derecede geniş. Kaputun altındaysa 1.5 lt 110 HP’lik bir dizel motor görev yapıyor. Karşılaştırmamızın üçüncü Asyalısı ise Kia Ceed. Rakipsiz garanti şartlarının dışında Koreli Golf, artık içsel değerleriyle de beğeni toplayan bir otomobil. Yani artık sadece “ucuz otomobil” olmanın çok ötesinde.

Mönüdeki son seçenekse, karşılaştırmaya Avrupa’dan katılan tek rakip. Birçok VW teknolojisinin kullanıldığı bir otomobil olan ve sıcak

Akdeniz kanı taşıyan İspanyol Seat Leon, , karşılaştırmamızda 105 HP’lik TDI ile yetinmek zorunda. Ancak bu motorun 110 HP’lik versiyonu da çıktı ve Avrupa pazarlarında bu iki motor birlikte satılıyor. Türkiye’de ise durum biraz daha farklı. Türkiye’ye Leonlar artık, sadece 110 HP’lik, 1.6 lt TDI dizel motorlarla geliyor.

Bu kez sonuçla ilgili küçük bir tüyo verebiliriz: Karşılaştırma çok çekişmeli geçti ve mönüdeki yemeklerin tümü kendine özgü, lezzetli ve otomobil meraklılarını doyuracak tariflerin ürünü.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.