PORSCHE GT SERİSİ

En güçlülerle pistte

Auto Show - - HAFTANIN GÜZELİ -

Birkaç hızlı turdan sonra otomobilin içerisinde sizi hararet bastığını hissedebiliyorsunuz

Porsche’nin Almanya Leipzig’de bulunan yarış pistinde düzenlenen Porsche GT model serisi etkinliğinde, Porsche’nin sporcu modelleri GT’leri yakından tanıma ve test etme fırsatını bulduk. 5’inci nesliyle GT3 efsanesini devam ettiren Porsche GT3’ün yanında, 911 model ailesinin en hızlı üyesi 911 GT3 RS ve en hızlı Cayman olan Cayman GT4’ü de son limitlerine kadar test ettik.

911 GT3 50’nci yıla özel yenilendi

Porsche’nin, 911 modelinin 50’nci yıl dönümü nedeniyle 2013 yılında ilk kez görücüye çıkardığı ve tamamen yenile- nen beşinci nesil 911 GT3, kısa sürede Porsche tutkunlarının beğenisini kazandı.

Boxer motor ve şanzımanın yanı sıra, yeni gövde ve şasisiyle etkileyici bir performansa sahip 911 GT3, 3.8 litrelik boxer motoruyla 475 HP’lik güç üretiyor. Alüminyum ve çelikten oluşan hibrid gövdesiyle, ağırlık güç dengesi 3.0 kg/HP olan 911 GT3’in 6 silindirli motoru, 911 Carrera S’in motoru baz alınarak geliştirilse de, krank mili, supap sistemi gibi birçok parçası sadece ona özel geliştirildi. Pist yarışlarında kullanılan vites kutuları temelinde geliştirilen çift kavramalı PDK şanzımanı ise araca performans ve dina- mizm kattı.

0’dan 100 km/s hıza 3.5 saniye, 200 km/s’e ise 12 saniyenin altında bir zamanda ulaşan 911 GT3, 315 km/s gibi etkileyici bir maksimum hıza sahip.

Porsche’nin ilk ürettiği ‘Active RearWheel Steering‘, yani arka tekerleklerin de direksiyon hareketine tepki vermesi özelliğine sahip modeli olan 911 GT3, hıza bağlı olarak ön tekerleklerle aynı veya zıt yönlenerek tutunma ve performansı istikrarlı kılıyor.

En hızlı 911, GT3 RS

Porsche yeni 911 GT3 RS modeli, spor

otomobiller ile yarış otomobilleri arasındaki sınırları bir kez daha ortadan kaldırıyor. Bu otomobil, günlük kullanıma uygun ve yollarda kullanılması yasal olan 911 modeli için şu anda mümkün olan en üst düzey motor sporları teknolojileriyle donatılmış. Motor sistemi, aerodinamik ve zaten hafif olan tasarımda yapılan geniş kapsamlı modifikasyonlar, performansın 911 GT3’ün bile üstüne çıkmasını sağlıyor.

911 GT3 RS gücünü, dört litrelik, altı silindirli motorunun ürettiği 500 HP güç

911 GT3 RS, bugüne kadar üretilmiş en hızlı yol Porsche’si. 4 litrelik, 6 silindirli motoru 500 HP gücünde. Pist sürüşlerinde öndeki araçtaki eğitmenin verdiği talimatlara göre arkadaki araç sürücüleri de hem çizgilerini ve fren noktalarını, hem de tempolarını belirliyorlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.