PORSCHE CAYMAN GT4

Adrenalin deposu

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI CAMATTE HAJIME -

Böyle bir Cayman hiç olmamıştı: Motor ve süspansiyonunu ağabeyleri911 Carrera S ve GT3’ten alan GT4. Bu ilginç kombinasyonla küçük bir kaçamaky aptık.

Karşımızda hoş parıltılarla ışıldayan mavi renkli, canavar hareketsizken bile “ben çok hızlıyım” diye haykırıyor. Motoru çalıştırdığınızdaysa bu haykırışları kulak zarlarınız yırtılacakmış gibi hissederek gerçekten duyuyorsunuz. Motor tabi ki 6 silindirli bir boxer. Ancak burada hacmi 3.8 lt, gücüyse 385 HP. Evet, ağabeyi Carrera S’in motorunu hatırlatıyor, değil mi? Aslında tahmininiz doğru. Tek fark ise farklı emme sistemi sayesinde ağabeyinin gücü biraz daha yüksek: 400 HP. Kısa ve tehditkar bir kükremenin ardından GT4’ün sesleri sinirli hırıltılara dönüşüyor. Birinci vitese ultra hassaslık ve tok bir “klak” sesi ile geçiyor ve yola çıkıyoruz.

Homurtularla ileri atılan bu süper Cayman, hareketin ilk anından itibaren yüzünüzde ilk gülümseme kırışıklıklarının oluşmasına neden oluyor. Kısa bir süre sonra yani devir ibresi 4 rakamına ulaştığı anda bu gülümseme çılgın kahkahalara dönüşüyor. 295/30 ZR 20 ebatlı lastiklerden yükselen cayırtılar sürücüde, henüz lastiklerle ilgili endişeler oluşmadan, yani 13.7 sn sonra ilk viraja doğru 200 km/s ile ilerlediğinizi fark ediyorsunuz. Sesler buradayken bile çok etkileyici. Ancak bir düğmeye basıldığında spor egzozdan daha da etkileyici sesler yayılıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.