BMW 3.0 CSL HOMMAGE R

40 yılın anısına

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI CAMATTE HAJIME -

Alman üretici BMW, bu yılki Pebble Beach Concour d’Elegance etkinliğine, çok özel modellerle hazırlanmıştı. Bir performans modeli olan Concept M4 GTS’in yanı sıra BMW; Pebble Beach’de, ABD pazarına girişinin 40’ncı yılını kutlamak için 3.0 CSL Hommage R modelini de sergiledi.

Tarihte 40 yıl geriye yani 1975 yılına kadar gidersek, o yıl Bavyeralı üretici, Avrupa dışındaki ilk denizaşırı pazarı olan ABD’de faaliyete geçti. Kuzey Amerika’da satış şirketini kuran BMW, yine aynı yıl Amerika’daki motorsporları faaliyetlerine de start verdi. IMSA yarış serisine özel olarak hazırladığı bir 3.0 CSL yarış otomobiliyle, BMW’nin ABD’deki motorsporları macerası da başlamış oldu. İlk yılında IMSA serisinde hızla başarı basamaklarını tırmanan 3.0 CSL, 12 saatlik Sebring ve Laguna Seca yarışlarında, önemli zaferler kazandı. O dönemin 3.0 CSL modeli, yarış otomobili üzerindeki mavi beyaz lacivert kırmızı renkli çıkartmalarıyla, yan ve arka camlarındaki ışık yansıtıcı kaplamalarıyla, ön camın

üstündeki “Bavarian Motor Works” yazılı güneş siperliğiyle akıllara kazındı ve Alman mühendislik performansının Yeni Kıta’daki simgesi oldu.

İşte 40 yıl sonra, bu başarılı yarış otomobilinin anısını yaşatmak için hazırlanan 3.0 CSL Hommage R modelinde de elbette bu tasarım ve süsleme detaylarına yer verilmeliydi. BMW Tasarım Başkanı Adrian van Hooydonk bunu şöyle açıklıyordu; “40 yıl önce yarış kazanan BMW’nin kalp atışlarını yeni konseptte de hissetmemiz gerekiyordu ve bunu başardığımıza inanıyorum.”

40 yıl önceki yarış otomobilinin kalp atışlarını yeniden hissedebilmek için, ilk etapta sürücüye odaklanılmış, sürücünün iç mekanla olan entegrasyonu üzerine yoğunlaşılmış. Böylece sürücünün kaskı, yarış tulumu ve koltuğu, iç mekandan daha önce tasarlanmış. Hatta sürücü kıyafetlerinin tasarımında Puma markasıyla da çalışılmış.

İç mekanda Head Up Display, yarış göstergeleri, ayrıca karbon fiberden üretilmiş bir roll-cage yer alıyor. İç mekanın neredeyse tamamı karbon fiberden üretilmiş. Burada kullanılan tek ahşap malzeme, gösterge paneli çevresinde yer alıyor. Aracın 40 yıl önce Laguna Seca pistindeki kazandığı zafere atıfla, bu pistin şeması, fren noktalarıyla birlikte bu ahşap gösterge paneline işlenmiş.

İç tasarım gibi, dış tasarımda da, zaferler kazanan orijinal 3.0 CSL’ye atıflarda bulunulmuş. Özellikle renkler ve çıkartmalar, orijinal araçtakine uygun olarak tasarlanmış. Ayrıca hava deflektörü, spoyler ve geniş çamurluk içleri gibi aerodinamik gövde parçalarının 40 yıl önceki CSL’dekine uygun olarak, bugünün CSL’inde de yer alması sağlanmış. Araçta 21 inçlik hafif alaşımlı özel jantlara ve buna uygun lastiklere yer verilmiş. İki araç, bilgisayar çizimlerinde yan yana konduğunda, gerçekten de CSL’nin anısının 40 yıl sonra bile, çok iyi yaşatıldığı görülebiliyor.

1975 ve 2015 modeller CSL modelleri arasında, tasarım ruhu açısından genetik bir bağ var.

Puma, 3.0 CSL pilotları için özel bir kreasyon hazırlamış.

Pebble Beach’de sergilenen BMW 3.0 CSL Hommage R konseptinde, 40 yıl önceki modelin temel tasarım unsurları, renkleri ve boyalı şeritleri esas alınmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.