AUTOMOTIVE INSIDER

Markaları yönetmek

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI CAMATTE HAJIME - Okan Altan AUTO INSIDER

Türkiye pazarının yeni dinamiklerine ve genel trendler üzerinden tüketici davranışlarının değişimi hakkındaki yorumlarımı, önceki iki yazımda paylaşmıştım… Peki, tüm bunlara karşı, marka yöneticileri hazır mı?.. İşte, bir iki düşüncem… Yükselen döviz kurları ve faizlere karşı modellerin fiyatlandırılmasında önlem alabilecek olan otomobil markalarının yöneticileri, gelecek dönemlerin en başarılı satıcıları olacaktır.

Şu anda piyasa şartları içinde mecburi talebe cevap verirken, riske girmeyen yöneticilerin başarılarını değerlendirmek doğru olmayabilir…

Yüksek satış hedefleri göstermeyip, satabilecekleri adetlerin altındaki planlamalarla kendilerini “garanti”de tutan marka yöneticileri, gerçek rekabet ortamlarında zeka ve kabiliyetlerini ortaya çıkarabilirler!..

Doygun piyasa içinde yeni modelleri, yakın bayilerde bulamayanların, uzaktaki bayilerin stoklarına ulaştırılamamaları da ayrı bir problem… Birçok bayi, kendisi satış yapmak istediğinden, başka bir bayide duran, müşterinin istediği aracı “yok” sayabiliyor… Bu sebeple müşterilerin, ülke genelindeki stoktaki araçları en uygun fiyat teklifleriyle araştırabilmelerinin yolu açılabilmeli… Bunun için markaların internet üzerinden satışları başlatıp, olan tüm seçeneklerin müşterilere sunulmasına izin vermeleri gerekiyor!..

Müşterilerin ise, marka yöneticilerinden en çok istedikleri konu, satış sonrası hizmetlerde ve araç sorunlarında daha fazla yüz yüze iletişim… Dertlerini anlatamayan, servislerdeki otomatik yüksek fiyatlandırmalara itiraz edemeyen müşteriler, tüketici mahkemelerinde bile sonuç bulamıyorlar…

Mobil iletişim markalarının müşterilerin ayağına giden özel hizmetleri gibi, otomobil markalarının da müşterinin yanına giden özel ekipleri, tüm sorunları çözebilir, marka bağımlılığını zirveye çıkarabilir!.. Yazılabilecek, daha çok şey var… Ancak, sektör “usta”larına ders vermek, haddimize değil!..

Sektör yöneticileri, akıntıyla sürüklenen piyasada rehavet içinde olmamalılar!..

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.