MAZDAMX-5

Keyif Canavarı

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Asteriks, Obeliks ve küçük köylerini hatırlıyor musunuz? Mazda’dakiler de kendilerini bu yenilmez Galyalılar gibi hissediyor olmalı. Tüm dünya turbo motorlara geçiş yaparken Mazda, Skyactiv teknolojili atmosferik motorlarına güveniyor. Ayrıca spor otomobiller yavaş yavaş yok olup SUV’lar mega-trend haline gelirken, MX-5’in dördüncü kuşağını, yani minicik ve tüy gibi hafif bir sporcuyu üretmeye cesaret ediyor.

Burada söz konusu olan keyif. Ya da Japonların dediği gibi; “Kjinba-Ittai” yani insan ve otomobilin bir olması... Bu terim bir pazarlama spotu gibi hissettirse de, MX-5’in ruhuna cuk oturuyor ve bu, sürücü koltuğuna geçtiğiniz anda başlıyor. 1.90 m civarındakiler öncüsüne sığmayı beceremezken, yeni modelde iri yapılılar bile oturabiliyor, daha doğrusu araca sığmayı başarabiliyorlar. Bunu küçük bir mucize olarak adlandırmak mümkün, çünkü MX-5’in boyu 10 cm kısalmış. Ancak Japon mühendisler, motor, aktarma organları ve diğer teknolojilerle, her şeyi 3.92 m’lik uzunluğa sığdırabilene kadar çalışmışlar gibi görünüyor. Hatta bagaj için de yer kalmış: 130 lt’lik hacim, hafta sonu kaçamakları için yeterli.

Diğer taraftan hiçbir roadster müşterisi aracını pratik yetenekleri için satın almaz. Yani asıl önemli olan nasıl gittiğidir. Özetlemek gerekirse: Bu roadster muhteşem! Başından beri kumaş olan tavan ilk modelde olduğu gibi elinizin basit bir hareketiyle açılıp koltukların arkasına doğru katlanıyor. Günümüzün modern otomobillerinde bu kadar keyif unsurunu bir arada bulmak çok zor. Hem de yüksek HP rakamları ya da iyi yol tutuş için geniş tabanlı lastiklerin

kullanılmadığı bir otomobilde.

Bu otomobilde tam tersi geçerli. 195 mm’lik göreceli ince tabanlı lastikleri MX-5’e, rakiplerinin karşısında endişelenmesine gerek bırakmayan bir sürüş karakteri sağlıyor: Virajları kıvrak bir şekilde alıyor, arkadan itiş nedeniyle çok hızlı girilen virajlarda arka tekerlekleri üzerinde hafifçe dans ediyor, Bu eğlence faktörü bir sonraki viraja girecek olmanın getirdiği heyecanla sürekli artıyor. Keyif veren özelliklerin sebepleri bunlarla sınırlı değil.

Yeni MX-5 piyasadaki birçok küçük sınıf modelden daha küçük ve hafif. Golf sınıfında renkli alternatifler (soldan sağa): Hepsi tutumlu dizel motorlara sahip Seat Leon, Honda Civic, Nissan Pulsar ve Kia Ceed.

Ön-ortada konumlandırılmış motor, iki koltuk, bagaj, şaft tüneli ve arkadan itiş sistemini bu kısa araca sığdırabilmek için mühendisler çok uğraşmışlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.