Anadolu'dan bir ralli geçti...

Yarışın Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar’la Transanatolia 2015 hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirip, öncesi, sonrası ve gelecekte Transanatolia’yı nerede göreceğimizi sorduk.

Auto Show - - BAŞ SAYFA - Murat ÇAVDAR

Auto SHOW: Yorucu bir etap daha gerçekleştirdik ve etap birincisi Gerrard Farres ile Dakar hakkında konuştum. Dakar’ın adı var ama Transanatolia coğrafya olarak daha iyi dedi. Siz neler söyleyeceksiniz?

Burak BÜYÜKPINAR: Gerrard Farres’i tebrik etmek için yanına gittiğimde bana da aynısını söyledi. Zaten bizim ulaşmak istediğimiz nokta Dakar’dan daha iyi bir yarış yapmak. Tabi kabul edelim Dakar 39 yıldır yapılan bir organizasyon ve 39 yılın tecrübesi var. O noktaya ulaşmak kolay bir iş değil. Bizim ekipçe hedefimiz ise, dünyanın en iyi organizasyonu olduğu için onu yakalamaya çalışıyoruz ve hedeflerimizi ona göre belirliyoruz.

AS: Finish noktasına gelen pilotları gözlemliyorum. Yoruluyorlar ve asfaltta gitmeyi sevmiyorlar. Bu kadar yorgunluk sizce insanlarda negatif algı oluşturur mu?

BB: Zaten bu yorgunluğu seviyorlar… Buraya Dakar öncesi antremanı düşüncesiyle gelenler artık biz burayı antreman olarak düşünmüyoruz, çünkü burada ciddi bir yarış var ve biz bir yarışın içerisinde olduğumuz fark ettik dediler. Bunlar güzel gelişmeler ama bunları yaratmak için çok uğraşmak gerekiyor. İlk olarak pilotları buraya getirmek için çok çaba sarfediyoruz. Dakar’a gidip Transanatolia’yı anlatıp oradaki bir takım marka olmuş isimleri buraya ge-

Yarışmada dünyaca ünlü ve Dakar’da yarışan pilotların olması organizasyonun ne kadar beğeni topladığını gösteriyor.

tiriyoruz. Buradan mutlu ayrılanlar başkalarını getiriyorlar. AS: Pilotlar Türkiye’den memnun mu?

BB: Memnuniyetlerinin en önemli sebebi Türk misafirperverliği. Dün bir yarışmacı belindeki bir sakatlıktan dolayı yarışı bırakmak zorunda kaldı. Biz yaklaşık iki saat sonra ona ulaştık ve otele getirdik. Bu sabah beni gördüğünde ilk kelimesi, bu Dakar’da bana olsa 24 saat kimse gelmezdi. Çünkü orada ilk on var, herkesin dikkat ettiği isim onlar. İlk ondan sonraki kimseyi umursamazlar. Bu doğru bir yaklaşım değil. Biz burada Türk misafirperverliğini gösteriyoruz aynı zamanda.

AS: Pilotların bilmedikleri ve henüz yeni olan bir organizasyonda güveni ve güvenliği nasıl sağladınız?

BB: Biz direk sağlık bakanlığına bağlı UMKE ile işbirliği içindeyiz. Olası bir kaza anında 4x4 çekişli 6 adet ambulans ile direk olay yerine ulaşıp, uydu cihazlarından gelen sinyale göre, gecikilecek durumlarda ise bölgeye bağlı helikopter ile en geç 15 dakika içinde kaza yerine ulaşabiliyoruz. Buna ek olarak pilotların arasında motosikletli 2 tane cerra- hımız var. Dün bir pilotumuz motor arızasından dolayı yolda kaldı ve 1.5 saat sonra yanına ulaşıp motorunu güvenli alana çektik. Bunlar yarışçılar arasında kulaktan kulağa dolaşarak yayılıyor. Dolayısıyla güven de bu şekilde sağlanıyor.

AS: Dakar pilotları da aramızdalar, nasıl buldular Transanatolia’yı?

BB: Şu an bizim yarışın ilk 10’u dünyanın sayılı Dakar pilotlarından oluşuyor. Bizi şu anda Dakar’la mukayese ediyorlar. Kabul edelim bu kadar kısa sürede bu başarıyı hayal etmiyorduk.

AS: Her yıl farklı parkur üzerinden mi devam edeceksiniz? Daha ileriye taşıyacak hedefiniz var mı?

BB: İmkanımız olduğu sürece her yıl farklı parkurlar yapmak istiyoruz. En büyük tercihimiz bu yönde. İnsanları buraya çekiyor çünkü. Geçen yıl o parkuru yaptığı için bu yıl gelmek istemeyenler olabiliyor. Her yıl bambaşka Transanatolia ile karşılaşmak bizim için daha iyi olur. Zaten Türkiye coğrafyası buna çok uygun. Gidilecek sonsuz yerler var, masada bir sürü projelerimiz var. Bir sürü parkur projemiz var ama bunlar dediğim gibi imkanlarla gerçekleşecek projeler.

AS: Parkurları Türkiye’nin tarihi yerlerini de içine alarak yapıyorsunuz? Pilotlar bunların farkında mı?

BB: Pilotlara geçtikleri yerlerin tarihi özelliğini akşamları Brifing yaparak anlatıyoruz. Bir sonraki gün geçecekleri yerlerin tarihi özelliklerini bilgilendirmek adına.

AS: Tek cümleyle Transanatolia’yı nasıl özetlersiniz?

BB: Bu sporla uğraşan herkesin bu deneyimi bir kere yaşamasını tavsiye ediyorum.

TRANSANATOLIAN

Burak Büyükpınar Ankara Tuz gölü etapı yarışmacı ve seyircilerin dikkatli bakışları

arasında gerçekleşti.

Off-road tutkunları için bulunmaz bir fırsat.

Pilotlar hem yarışıp aynı zamanda etrafı dikkatlice izlediler.

Kendi sınıfında rakibi olmayan bu Unimog kamyon, her yıl birincilik ipini

göğüslüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.