TRANSANATOLIA

Zorlu ralli

Auto Show - - CONTENTS -

Bu yıl altıncısı düzenlenen Transanatolia Rally Raid, dünyanın en zorlu yarışı olan Dakar Rallisi’nin katılımcılarıyla, yeni parkurunda gerçekleştirildi.

Transanatolia Rally Raid bu yıl Ankara, Tuzgölü, Kapadokya, Sivas, Erzincan, Erzurum, Giresun, Tokat, Yozgat güzergahında düzenlendi ve Ankara’da son buldu. Bir hafta süren bu yarış Türkiye’nin doğal güzelliklerini de yabancı sporculara yarışla beraber yaşattı. Dünyaca ünlü Dakar Rallisi katılımcılarından, Laia Sanz, Helder Rodrigues, Olivier Pain, Paolo Ceci, Alessandro Botturi ve Gerrard Farres gibi uluslararası sporcuların yanı sıra Türk off-road otomobil ve motosiklet pilotlarının katılması Transanatolia Rally Raid’in başarısını gösteriyor.

Yarış başlasın

Ankara Tuz Gölü’nde start alan yarı- şın ilk etabı, ilk günün sonunda Ürgüp’te noktalandı. Görüştüğüm yabancı ve Türk sporcular “parkuru nasıl buldunuz?” soruma ise, “zorlu ve bir o kadarda keyifli bir parkur” cevabını not düştüler. Kamp alanında keyifli bir telaş yaşayan sporcular araçlarının bakımını yaptıktan sonra Ürgüp’ün eşsiz güzelliğini ve gün batımını beraber seyredip kamp kurarak Kapadokya’nın mistik atmosferinde keyifli bir gece geçirdiler. Sabah erken saatte uyanıp, start noktasına doğru hareket eden pilotlar için bu kez finiş noktası Erzincan/Kemaliye. Zorlu bir gün daha bekliyor sporcuları. Ben bile basın için ayrılan özel yerlere gittiğimde, gelen araçların seslerini duymaktan ve geride bıraktıkları toz bulutunu izlemekten bü- yük keyif aldım.

Bulunduğumuz noktadan ayrılıp, Kemaliye’de taşlı yol denilen finiş noktasına gelecek sporcuları karşılamak için yola çıktık. Değişik yerlerden ve doğa ile başbaşa hayatları keşfederek gittiğim bu yolculukta, Erzincan’a yaklaştıkça heyecanım daha çok artıyordu. Coğrafi şartları pilotlar kadar yaşamasam da, bu rotada araç kullanmaktan çok büyük bir keyif aldım. Sporcuların rotalarını ise düşünemiyorum bile. Ama açıkça söyleyebilirim, gelen tüm pilotların yüzlerinde keyif dolu bir gülümseme vardı. Sebebi ise zorlu ama keyifli bir yarış… Erzincan’da akşam yemeğinde bir pilotla sohbet sırasında Transanatolia Rally Raid hakkında neler düşündüğünü ve Dakar ile ilgili görüşlerini sorduğumda ise hiç beklemediğim bir cevapla karşılaştım. Çünkü Dakar’ın güzel bir parkur ve uygun bir coğrafyada gerçekleştiğini ama Transanatolia Rally Raid kadar keyifli ve heyecanlı olmadığını söyledi.

Palandöken’den şehre genel bakış

Erzincan’dan start alıp bir sonraki finish noktası olan Erzurum/Palandöken’e doğru yola çıkıyoruz. Önceki günler gibi yine zorlu bir parkur. Erzurum’a doğru yola çıkan pilotlar bu gün daha keyif almış olmalılar ki basın bekleme alanından, ikili ve hatta üçlü araçların tampon tampona kıyasıya yarıştıklarını gördüm. Bence bunun sebebi ise doğuya doğru yol aldıkça coğrafi şartların tam da pilotların istediği seviyeye ulaşması. Çünkü ne kadar zor, o kadar fazla keyif demek… Gelelim finiş noktası Palandöken’e. Serin havası gün sonunda bizi şaşırttı. Akşam güneşin batışı yerini serin bir hava-

ya bırakırken, araçların bakım alanındaki motor sesleri içimizi ısıttı. Havası, doğası, güzellikleri ile geçirdiğimiz gün ve gecenin ardından yapacağımız rota ise tekrar Erzurum. Dönüşe geçmeden önce yapılacak kısa parkur pilotların dinlenmeleri için düzenlendi. Kars yoluna doğru ilerleyip tarihi Topyolu’ndan geçerek, Tortum’a gelip konaklamak için tekrar Palandöken’e döndük. Sabah erken saatte Erzincan’a doğru start alan pilotlar 2600 m irtifada toplam 182 km’lik çamur ve kaya etaplarından oluşan zorlu bir parkurun ardından tekrar konaklamak için Erzincan’ın Refahiye ilçesinde kurulan kamp alanına ulaştı.

Uzun ve zorlu

590 km’lik parkuru ile Transanatolia’nın en uzun ve en zorlu günü. Sabah uyanıp buna hazırlanan sporcular Refahiye’den yola çıktı. İki etaptan oluşan bu zorlu parkurun ilk etapı Tokat iline bağlı Hubyar köyünde noktalandı. Burada müthiş bir ev sahipliği yapan köy sakinleri, pilotları ve bizi kültürleriyle ağırladıktan sonra, günün ikinci e- tapına doğru yola koyulduk. Coğrafyamız o kadar müsait ki, beklediğimiz basın fotoğraf çekim noktalarında, dağ ve taşın içerisinde müthiş bir atmosferde, mükemmel kareler yakalamak mümkün. Bu uzun ve zorlu günün yorgunluğunu atmak için Çekerek’te bulunan kamp alanımıza vardık. Ertesi sabah Kazankaya’da verilecek olan start noktasına doğru yola çıktık. İlginç günlerden birisi… Çünkü 80 km’lik dere ve su geçişleri olan parkurun sonunda ise tarihi M.Ö. 4000 yılına kadar uzanan Alacahöyük’te, Transanatolia 2015 sona erdi. Alacahöyük müze- sine yapılan ziyaret ve molanın ardından ise Ankara’da seremonik startın yapıldığı Kent Park AVM’de ödül töreniyle birlikte bu çok yönlü organizasyonun sonuna geldik.

Sonuç olarak uzun, yorucu, macerası bol ve en önemlisi çok keyifli bir yarış geçirdik. Gelen yabancı pilotların yüzlerindeki mutlu gülümseme ise bu işin ne kadar başarılı olduğunu ortaya koyan en büyük kanıt. Kısa sürede bu başarıyı yakalayan organizasyon yetkilileri ise ileriki yarışlarda daha büyük ve değişik organizasyon düzenleyerek Türkiye’yi yabancılara, motorsporlarını ise Türkiye’ye kısa sürede sevdirmeyi hedefliyor.

Murat ÇAVDAR

Tamda bu kare... En beğenilen zorlu ortamlardan. Pilotlar

asfaltta gitmekten huzursuzluk duyuyorlar.

Bu manzarada mükemmel kareler yakalıyorsunuz.

Dakar’ın gülü Laia Sanz.

Anadolu insanı yarışmacıları halk oyunları ile karşıladı.

Renkli anlarımız oldukça fazla.

Genel anlamda tehlike

had safhada. Ama pilotlar zoru seviyor.

Su geçişleri yarışın

olmazlarından.

Erzincan/Kemaliye’deki taş yol görülmeye değer güzellikte.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.