Kaslı çevreci

Yeni Pruis daha atletik bir tasarımın dışında, düşürülen ağırlıkla daha da tutumlu olacak.

Auto Show - - GÜNCEL -

Prius 18 yaşına bastı ve yeni modeliyle kendisini geliştirdi. Yakıt hücreli bir otomobil Mirai stilindeki tasarımıyla dikkat çeken yeni Prius’taki bir gelişme çok daha önemli: Tüm Toyota kompakt modellerinde kullanılacak olan yeni platform üzerine inşa edilmiş. Bu haliyle hibrid otomobillerin öncüsü, 18’inci yaşında kas gösterisi de yapacak. Yani sürüş keyfi verecek, daha sessiz ve tabi ki daha tutumlu da olacak. Fabrika verilerine göre norm tüketim rakamı 3.1 lt/100 km.

Bunun anahtarı ise TNGA kısaltmasıyla anılan “Toyota New Global Architecture” adlı yeni platform stratejisi. Yeni modelde hibrid sistem daha küçük ve hafif tasarlanırken, benzinli motorun verimi yüzde 40 oranında iyileştirilmiş. Diğer bir yenilikse, akülerin aynı boyut ve ağırlığa sahip olmalarına rağmen daha yüksek kapasite sunması. Tüm bunlara ilave olarak Prius, otoyol kullanımlarında daha sessiz olacak. Ancak en önemli yenilik, şanzımandan kaynaklanan “lastik bant efektinin” ortadan kalkması: Bundan böyle Prius, tam gaz hızlanmalarda çığlık atmayacak.

Prius ve keyif mi? Cevabımız açık bir evet. Çünkü 2.5 cm alçalan ağırlık merkezi ve çift çapraz sevk çubuklu arka süspansiyon, Prius’a daha dinamik bir sürüş kazandıracak. Bunun dışında Toyota, daha az plastik kullanacağını ve daha çekici bir iç mekan sunacağını açıkladı.

Yeni Prius’un yüksekliği öncüsüne göre 15 cm azaltılmış ve 1475 mm’ye ulaşılmış, uzunluğu 60 mm (4540 mm) genişliğiyse 15 mm (1760 mm) artmış.

Piyasaya mart ayı içinde çıkacak olan yeni Prius’un Almanya fiyatlarının 27 bin 500 Euro civarından başlaması bekleniyor. Daha sonra aileye, çok da büyük bir başarı yakalayamayan plug-in hibrid versiyon katılacak. Aküleri şehir şebekesinden şarj edilebilen bu versiyonun norm tüketim rakamıysa 1.5 lt/100 km olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.