FRANKFURT FUARI

Sonbaharın tüm yenilikleri

Auto Show - - HAFTANIN GÜZELLERİ - Fotoğraflar: Murat ÇAVDAR

Bu yıl Frankfurt Fuarı, 17-27 Eylül tarihleri arasında, 66. kez kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuarın bütün salonları yeni modellerle dolup taşıyordu. Bu da fuarı ziyaret edenlerin keyif katsayılarının artmasına ve her biri devasa boyuttaki 10 ayrı salonu gezmek için ayaklara kara sular inmesine neden oldu. En önemli yenilikler evsahibi konumundaki Alman markalardan geldi. Ancak Uzak Doğulu markalar da yeniliklerini sergilemekten geri kalmadılar. Frankfurt Fuarı’nın en önemli 50 yeniliğini seçtik…

VW Tiguan

İlk nesli 2007’de yollara çıkan Tiguan, 8 yılın ardından ikinci nesliyle Frankfurt’ta sahne aldı. Fuarın en önemli yeniliklerinden biri olan ikinci nesil Tiguan, hem boyutlarında, hem de teknolojilerinde büyük değişiklikler geçirmiş. Tiguan’ın dış tasarımında da, özellikle ön bölümünde önemli değişiklikler yapılmış. Radyatör ızgarasındaki 3 krom şeritle, diğer VW modelleriyle aile bağlarını güçlendiren Tiguan’ın ön tamponunda da bu krom şeritlerin devam ettiği görülüyor. Tüm bu tasarım yeni Tiguan’a güçlü bir karakter ve olduğundan daha büyükmüş gibi bir görünüm kazandırıyor.

Aslında yeni Tiguan’da boyutların arttığını söylemiştik. Rakamlarla konuşmak gerekirse, uzunluk 6 cm artarak 4.49 m’ye ulaştı. Toplam genişlik de 3 cm arttı ve 1.84 m oldu. Tabi dış boyutlardaki bu gelişmelerin iç mekan genişliğine de katkısı olacağını belirtmemiz gerekiyor. Örneğin bagaj hacmi 615 lt’ye ulaşmış, arka koltuklar yatırıldığında ise 1655 lt’lik bir hacim sunuluyor, yani bagaj alanında 145 lt’lik bir iyileşme yapılmış. MQB platformu üzerine kurulan yeni Tiguan’da boyutlar genişlerken, ağırlık da ortalamada 50 kg kadar düşürülmüş. Tiguan’da iç mekan da tam bir teknoloji şovuna dönüşmüş. Gösterge paneli büyük bir ekrandan oluşuyor. Eğlence ve bilgi sistemi, akıllı telefon ve mobil cihazlarla maksimum bağlanabilirlik olanağı sunuyor.

Motor ailesi de Tiguan’ın geliştirilen unsurları arasında yer alıyor. Artık Tiguan’da toplam 8 motor görev yapacak. Bunlardan dördü benzinli, geri kalan dördü de dizel motorlar olacak. Seriye giriş motoru, 125 HP gücündeki 1.4 TSI. En güçlü motor ise daha önce Passat’ta da yer alan, 240 HP’lik, 2.0 lt’lik TDI dizel ünite. Bir önceki nesle göre tüketimin yüzde 24 oranında aşağı çekildiği açıklanıyor. Tiguan’da GTE isimli, çok tutumlu, yeni bir hibrid versiyon bulunduğunu da hemen ekleyelim.

Yeni Tiguan’daki bir diğer yenilik de XL isimli daha uzun bir versiyona sahip olacak olması. ABD ve Çin pazarı için geliştirilen Tiguan XL 2017’de üretilecek. Standart boyutlu Tiguan için ise bu kadar beklemeye gerek yok. 2016’nın ilkbaharında ikinci nesil Tiguan yollara çıkmış olacak.

İç mekan teknoloji üssü gibi olması yanı sıra genişliğiyle de dikkat çekti.

VW Tiguan’ın fuarın en önemli yenilikleri arasındaydı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.