OTONOM SÜRÜŞ

Hayaller gerçek oluyor

Auto Show - - HAFTANIN GÜZELLERİ -

Ko-HAF denilen ve Almanya’da yürütülen yüksek kabiliyetli otonom sürüşü çalışmasında Continental, birkaç otomobil markası ile işbirliği yapıyor. Bakanlık destekli proje, yapılan açıklamaya göre Kasım 2018 tarihine kadar sürecek. Ko-HAF’ın en büyük hedefi ise otonom sürüş altında, yüksek hız ve kritik durumlarda, yeni sistemin fonksiyonlarını araştırmak.

Proje kapsamında sürücü, otonom sürüş sırasında, aracın sistemlerini sürekli kontrol altında tutup takip etmek yerine, belirlenen bir süre için kontrolü tamamıyla araca bırakabilecek.

Sürücü her ne kadar sürüş esnasında, diğer işlerle meşgul olabilse de, belirli bir süre sonunda yine direksiyon hakimiyetini ele almak durumunda olması gerekiyor. Otonom sürüşe geçmeden önce, sürücünün aracın çevresinde olup bitenden haber olması ve trafikteki seyir durumunu iyice öğrenebilmesi gerekiyor. Özellikle kritik durumlarda bu daha da önemli hale geliyor.

Otonom sürüşe doğru

Sisteminin bir diğer önemli noktası ise araçların, mobil haberleşme altyapısı sayesinde birbirleriyle iletişime geçebilmeleri. Diğer araçlar yol güzergahı üzerinde toplamış oldukları bilgileri ana merkeze ileterek, diğer otonom sürüşteki araçları da bilgilendirmiş oluyor.

Otonom sürüşü daha da geliştirmek isteyen Continental mühendisleri, otomobil üreticilerinin uzman ekipleriyle birlikte şasi ve güvenlik sistemleriyle ilgili çalışmalar yürütüyor. Continental işte bu noktada ana merkezde toplanan bilgilerin akışını iyileştirerek, yoldaki araçlara aktarıyor.

Bir diğer önemli çalışma ise araçların tutumlarını tespit ederek sistem fonksiyonları üzerinde müdahalelerde bulunmak. Burada amaçlanan, her aracın sürüş esnasında şeride yerleşme, ilk hareketlenme ve sürüş manevralarını takip etmek.

Geleceğin otomobili çok daha fazla özellik sunacak. Yoğun trafik veya yol çalışmaları yapılan bölgeler gibi özel sürüş gerektiren durumlar da programa dahil edilecek. Yolun durumuna göre sürücü, kontrolü tamamen araca bırakabilecek duruma gelecek. Sistem destekçisi Continental bu konu hakkında çözümler sunarken, otonom sürüşün hemen gerçekleşmesinin mümkün olmayacağını da belirtiyor.

Yüksek hızda otonom sürüş sırasında sürücü gelecekte, sürekli olarak yolu, trafiği ve aracı gözetlemek zorunda kalmayacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.