Dünyanın en güçlü kompakt spor modeli

Mercedes-AMG A 45 4MATIC’ten gövde gösterisi

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Yenilenen Mercedes-AMG A 45 4MATIC performanslı kompakt araç sınıfına yeni bir boyut kazandırıyor. Mercedes-AMG mühendisleri tarafından dinamizm ve sürüş zevkini bir sonraki seviyeye taşımak üzere optimize edilen Mercedes-AMG A 45 4MATIC, bir önceki modele göre 26 beygir güçlenerek 381 HP motor gücü ve 475 Nm’lik maksimum tork ile dünyanın en güçlü kompakt spor modeli olma özelliğini koruyor. Yeniden düzenlenen dişli oranları, aerodinamik ayarı ve DYNAMIC SELECT sürüş karakter seçimi ile liderliğini vurgulayan Mercedes-AMG A 45 4MATIC, kendi segmentinde performans algısını bir üst seviyeye taşıyor. Yenilenen A 45, 0-100 km/s seviyesine bir önceki modele göre 0,4 saniye daha kısa sürede, sadece 4,2 saniyede ulaşıyor.

Keskin virajlarda maksimum yol tutuşu, standart dört çeker özelliği ve ilk kez sunulan opsiyonel ön aks diferansiyeliyle Mercedes-AMG A 45 4MATIC’de DYNAMIC SELECT sürüş karakter seçimi sayesinde bir düğme dokunuşuyla “Comfort”, “Sport”, “Sport +” ve “Individual” olmak üzere 4 farklı sürüş seçeneğinden birini seçmek mümkün. Ayrıca Mercedes-AMG A 45 AMG’de yeni bir opsiyonel özellik olarak AMG DYNAMIC PLUS paketi de tercih edilebiliyor. Böylece mekanik ön aks kilit diferansiyeli, uyarlanabilir yu- muşatmaya sahip AMG RIDE CONTROL spor süspansiyonu ve beşinci DYNAMIC SELECT sürüş modu olan “Race” seçeneği tercih edilebiliyor.

Spor şanzıman

AMG SPEEDSHIFT DCT 7-speed spor şanzıman, aracın güç transferinin çevik ve dinamik karakterinde önemli bir rol oynuyor. 3’ncü ve 7’nci vites arasındaki daha kısa geçişler sayesinde sürücü, her koşulda daha dinamik bir hızlanmayı deneyimliyor. Optimize edilmiş tepki ve geçiş süreleriyle beraber, daha yakın oran dağılımı, bir üst vitese geçerken daha yumuşak bir geçiş sağlıyor.

Sürüş izlenimleri

Yenilenen A serisiyle ilk temasımız Dresden havaalanında oldu. İlk dikkatimi çeken ise Elbaite taşı yeşil renginin A serisine çok yakıştığıydı. Türkiye’de yeşil otomobil satmaz diye düşünenlerin bu rengi yakından görmesinde fayda var. Serinin top modeli olan Mercedes-AMG A45 4MATIC’i Eurospeedway Lausitzring yarış pistinde kullanacaktık. 1,5 saatlik yolda yeşil A220d modelini kullandım. 2143 cc motor hacmine sahip ve 177 beygir gücündeki bu dizel motorlu versiyon ükemize yüksek vergi nedeniyle gelmeyecek. Ama yine de MercedesBenz A serisinin birçok ortak özelliğini bu araçta gözlemledim. Örneğin harika koltuğu, ele çok iyi oturan ve yolu çok iyi hissettiren direksiyonu, Dynamic Select düğmesiyle 4 farklı sürüş modu seçeneği ilk akla gelenler.

Lausitzring’te Mercedes-AMG A45 4MATIC’in direksiyonuna geçtiğimde, motorun hırıltılı sesi bana hoş geldin dedi. AMG eğitmeninin pilotajındaki Mercedes-AMG GT’nin arkasında önce Sport modda tanıma turu attık. Sonra ise Race modunda 4 çekiş sistemini ve 2 lt’lik ödüllü motorun müthiş gücünü, 4,2 sn’lik 0-100 km/s hızlanmasını tadarken, her vites değişiminde ve kompresyonda çatırtılı-patırtılı müthiş egzoz sesi resitali kulaklarımızın pasını sildi. MercedesAMG A45 4MATIC’i sözünüzden çıkmayan ve güven veren bir süper otomobil. Özellikle Dynamic Select düğmesi, tek dokunuşta aracın karakterini bir kediden, vahşi bir kaplana çevirebildiğiniz gerçek bir mühendislik harikası. Hızlanması kadar frenlemesi de etkili. Değişken tork dağılımı sağlayan 4 çekiş sistemi, ön aksta bulunan diferansiyel kilidiyle virajlardaki dengesi bu küçük canavardan beklenmeyecek kadar iyiydi.

Eğer bir A serisi ile karşılaşırsanız ve Mercedes AMG Petronas F1 takımındaki yeşil çizgileri jantta, ön panjurda ve arka kanatlarda görürseniz, saygıyla yolvermenizi tavsiye ederim. 2012’de ilk çıktığında büyük sansasyon yaratan Mercedes-Benz A serisi, başarısını satış rakamlarına yansıtmıştı. 3 yıl sonra facelift yani makyaj geçiren A serisi, motor ve donanım çeşitliliği, perfor

mansı ve şıklığıyla kompakt araç segmentinde payını artırmaya çalışacak. Serinin en güçlüsü ve yarışçı gen

lerine sahip olan MERCEDES-AMG A45 4MATIC, 381 beygir gücündeki ödüllü en güçlü seri üretim motoru ve RACE moduyla çıtayı en yükseğe çıkartı

yor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.