2015’in süper otomobili: Porsche’nin sessiz yıldızı

Auto Show - - GÜNCEL -

Frankfurt IAA gibi otomobil fuarlarında gerçek sürprizlere artık pek sık rastlamıyoruz. Çünkü birçok yeniliğin fotoğrafları haftalar öncesinden basına dağıtılmış veya bir yerlerde tanıtılmış oluyor. En azından Frankfurt Fuarı’nı gezene kadar böyle düşünüyorduk. Çünkü Porsche’nin podyuma çıkardığı bu otomobil, resmen nefes kesiciydi. Karşımıza çıkan beyaz otomobilse Porsche’nin geleceğinin bir yansıması.

Önce tasarımla başlayalım. Alman markanın ilerici tasarımlar konusunda pek de ileride olduğu söylenemez. Çünkü Macan’ın bile nasıl görünebileceğini birçoğumuz doğru tahmin etmişti. Mission E ise çok büyük bir ileri adım anlamına geliyor: Alıştığımız tanıdık unsurları tamamen bırakmadan yaratılmış bir tasarım devrimi.

Sadece burun tasarımı bile bir Porsche’nin Porsche olabilmek için yuvarlak farlara ihtiyacı olmadığını kanıtlıyor. Çünkü bu agresif farlarla bile Mission E, Porsche olduğu ilk bakışta algılanabilen bir araç. Profil ise Mission E’nin iki kapılı safkan bir sporcu olduğunu gösteriyor: Sadece 1.30 m’lik yükseklik, heybetli bir yapı, göze batan ama bunu beğeni yaratarak yapan kaslı bir tasarım. Arka kısımda havada asılıymış gibi duran logo tek başına bile çok etkileyici. Acaba Panamera neden böyle çirkin bir kambura sahip ki? Neticede çok daha şık olunabiliyormuş!

Mission E’nin iç mekanı da en az karoseri kadar ilerici. Örneğin analog göstergeler yerlerini dijital bir ekrana bırakırken, ekrana yine klasik görüntüleriyle yansıtılıyor. Alçak direksiyon da çok “cool” görünüyor. Yeni kumanda konsepti de heyecan verici. Göz tanımlama sistemi sürücünün o anda hangi göstergeye baktığını algılarken, menüler el hareketleriyle kontrol ediliyor. Elinizle tutma hareketi yapmak, menü seçimi anlamına geliyor. Elinizi bir şey tutarmış gibi çektiğinizde ise alt menülere geçiş yapıyorsunuz. Yolcular 4 koltukta da rahat ediyor ve hepsine çok yüksek baş mesafeleri sunuluyor.

Dört tekerlekten çekişli olan Mission E’de 600 HP toplam güce ve 1000 Nm torka sahip 2 elektromotor kullanılmış. Bu da 3.5 sn’lik 0-100 km/s ve 12 sn’lik 0-200 km/s hızlanma süreleri sağlıyor. Maksimum hız ise 250 km/s. Aracın şarj süresi de iddialı: 400 km menzil sağlayan yüzde 80’lik şarj için gereken süre 15 dakikanın altında! Ancak 800 Volt’luk sistemin bağlanabileceği şarj istasyonu henüz yok.

911 ile Panamera arasındaki profil göze hoş görünüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.