Çevreci SUV gerçek oluyor

Auto Show - - GÜNCEL -

Audi Dünya Şampiyonu! Kulağa iyi bir şey gibi gelse de Audi’de durum biraz farklı: Ingolstadtlı firma duyuru yapma şampiyonu. Önce elektrikli R8’i planladıklarını duyurdular, sonra rafa kaldırdılar, şimdiyse gerçekten üretecekler. Bu plug-in-hibrid 1 yıl boyunca fuarlarda sergilenirken lastiklerini eskitti.

Ancak artık bu durum değişmiş gibi görünüyor. En azından Audi böyle olduğunu söylüyor. Artık ciddi olduklarını iddia eden yetkililer, e-tron Quattro’nun bir başlangıç olduğunu iddia ediyor. Diğer taraftan bu “başlangıç” kesinlikle çok etkileyici. Sadece 1.54 m’lik yüksekliğiyle piyasadaki tüm SUV’lardan daha alçak olan e-tron Quattro, 1.93 m’lik genişliğiyle göze çok hoş görünen kaslı, atletik, hatta seksi bir yapı sergiliyor. Uzunluğu 4.88 m olan araç, gelecekte yeni Q5 ve Q7’nin arasında konumlandırılacak. Burun kısmı aşırı aerodinamik bir yapıya sahip olan e-tron Quattro, baştan sona verimlilik için geliştirilmiş bir araç. Ayrıca Dizayn Şefi Marc Lichte’nin sonunda kendi formunu bulduğunu da söylememiz gerekiyor. Ayrıca bu form sadece dışta değil, iç mekan için de geçerli. Gerçekten de iç mekan tam bir göz ziyafeti sunuyor. İnce OLED ekranlar şalterler ve düğmelerin yerini almış. Bunu başka konseptlerde de görmüştük ama bu kadar iyi, bu kadar şık bir şekilde entegre edilmesine henüz rastlamamıştık. Şov amaçlı birkaç şey dışında kokpit, neredeyse tamamen seri üretime hazır. Buradaki tasarımı 2017 başında yeni A8’de göreceğiz.

Motor konsepti de seri üretime hazır. Ön ve arka akslardaki 3 adet elektromotorun sistem gücü 435 HP. Hatta kısa süreli olarak 500 HP’yi de aşabiliyor. Üç motor, akıllı bir güç aktarım yönetim sistemi tarafından kontrol ediliyor ve araca normalde, sadece spor otomobillerde görebileceğimiz performans değerleri kazandırıyor. SUVcoupe 100 km/s hıza 4.6 sn’de ulaşıyor ve etkileyici hızlanma 210 km/s’ye kadar (elektronik olarak limitlendirilmiş) devam ediyor. Tesla’nın aksine Audi’nin, üst üste yapılan maksimum hızlanmalarda ivmesini kaybetmeyeceği söyleniyor.

Asıl önemli haber ise, Audi’nin elektrikli otomobillerdeki en önemli sorunun üstesinden geldiğini iddia etmesi. Çünkü e-tron Quattro hem tek şarjla 500 km’nin üzerinde menzil sunacak, hem de 95 kWh’lık aküsü 1 saatin altında bir sürede tamamen şarj olabilecek.

Gerçek olmak için fazla güzel, değil mi? Hayır, bu çevreci SUV kesinlikle gerçek olacak. Konseptin çok büyük bir kısmı seri üretime tamamen hazır durumda olduğundan, 2018 başında piyasaya çıkmaması için önünde hiçbir engel yok. Eğer bu gerçekleşirse Audi, lüks elektrikli otomobillerde de Dünya Şampiyonu olacak.

e-tron Quattro, oturaklı, alçak ve sıra dışı aerodinamik yapısıyla kesinlikle baştan çıkarıcı.

Arka koltuklardaki klima sistemi bu dokunmatik ekran üzerinden kontrol edilebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.