Lastik çizmeli Golf

Auto Show - - GÜNCEL -

Tamam, VW’nin yıldızı her zaman Golf olmuştur. Çünkü başka hiçbir model hem daha fazla satamıyor, hem de markanın özünü daha iyi yansıtamıyor: Günlük yaşamımızda bize çok iyi eşlik eden, güvenilir ve sağlam otomobiller.

Tiguan ise Golf’ün gölgesinde kalmasına rağmen VW’nin en önemli modellerinden biri olmayı başardı: Teknik olarak zamanın biraz gerisinde kalmasına (2007’den beri sadece bir kez hafif makyaj geçirdi) rağmen, geçtiğimiz yıl 500 bin adedi aşan bir satış rakamı elde etti. Ancak artık değişim zamanı geldi ve ilk Tiguan, yerini halefine yani ikinci nesil Tiguan’a bırakmaya hazırlanıyor.

Yeni Tiguan fuarda podyuma çıkarken beklendiği gibi büyük bir sürpriz yaşanmadı ama yeni platforma geçilmiş olması, Golf ve Passat’taki gibi temiz orantılara sahip olmasını sağlamış. Yani yeni Tiguan, güncel model gibi ince ve uzun bacaklı görünmüyor. Bunun yerine neredeyse sportif bir etki bırakıyor. Daha uzun aks mesafesi ve büyüyen boyutlarsa özellikle arka kısımda daha geniş bir iç mekan sağlıyor. İçine bindiğimizde, yarım beden büyüdüğü için artık iri yapılıların bile rahat edebildiklerini gördük. VW’nin açıklamasına göre standart bagaj hacmi, hareketli arka koltukların konumlarına göre 520 lt ile 615 lt arasında değişiyor.

Kokpitte de herhangi bir sürpriz yok: Ana yapıyı Touran’dan biliyoruz; plastik aksam basit, işçilik kalitesi çok yüksek ve görüş özellikleri çok iyi.

Neyse ki bağlanabilirlik konusunda biraz heyecanlanabildik. Sistem prensip olan Passat ve benzeri modellerle aynı olsa da, VW için bu sınıfta bir yenilik. Aracın navigasyon sistemi eşzamanlı trafik bilgilerini kullanarak trafik sıkışıklıklarından kaçınabiliyor, akıllı telefonların uygulamaları büyük dokunmatik ekrandan kontrol edilip izlenebiliyor. Ayrıca sistem herhangi bir işletim sistemi tercihi yapmıyor. Yani tüm cihazlarla çalışabiliyor.

Motorlar da yeni. Yeni Tiguan güçleri 115-240 HP arasında değişen 4’er adet benzinli ve dizel motorla piyasaya çıkacak. VW’nin iddiasına göre motorlar, artan performanslarına rağmen yüzde 24’e varan oranlarda daha az yakıt tüketiyor. Plug-in-Hybrid GTE ise çok daha az tüketecek: Passat’tan alınan 218 HP’lik sistemin 100 km’de 2 lt’den az tüketeceği iddia ediliyor. Güneşli bölgelerde 1000 kilometreye varan ekstra menzil sağlayan solar tavan ise araçtaki diğer bir yenilik. Ancak burada, ekstra menzilin yıllık olduğunu da hatırlatmamız gerekiyor. DSG ve 4 tekerlekten çekiş sistemi, eskiden olduğu gibi yeni Tiguan’da da opsiyonel olacak. 4x4 demişken: Aracın yeni sürüş programları Land Rover’ı hatırlatıyor. 4Motion Active Control adlı bu sistem, asistan sistemleri hava koşullarına uyarlayabiliyor.

En iyi haberi sona sakladık: Boyutlardaki büyüme ve iyileşen teknolojilere rağmen Tiguan’ın fiyatları artmayacak ve –sürpriz!- Avrupa’da 27 bin Euro civarından başlayacak.

Sert dolgulu koltuklar uzun yolculuklarda konforlu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.