Gümüş Ok geri dönüyor

Auto Show - - GÜNCEL -

Mercedes aktif aerodinamiği zirveye taşıyor: IAA Concept adlı araç sadece (Ferrari veya Porsche’deki gibi) ön spoylere sahip olmakla kalmıyor, süspansiyonu alçalıyor ve arka kısmı 80 km/s’den itibaren (1930’lı yılların hız rekoru kıran Silberpfeil otomobilleri gibi) uzuyor. Uzama sırasında bu coupenin aerodinamik yardımcı unsurları 39 cm geriye doğru hareket ediyor. Bu çıkıntının iç kısmında ise LED’lerden oluşan ve jet motorlarını hatırlatan bir aydınlatma grubu bulunuyor.

Stuttgartlı mühendisler araca Intelligent Aerodynamic Automobile kelimelerinden türettikleri IAA Concept adını vermişler. Tüm sistemler devredeyken aracın hava sürtünme katsayısı 0.19 cW’ye (CLA’da 0.22 cW) geriliyor. 5.04 m (veya 5.43 m) uzunluğa sahip olan araç, aşırı düz karoser yüzeyleriyle dikkat çekiyor.

İki

Yüksek bir eğimle arkaya doğru alçalan arka kısım (biraz Audi A7’yi hatırlatsa da) gayet çekici görünüyor. Köpekbalığı ağzını andıran devasa ızgara ve farlar ise oldukça saldırgan ve hoşa giden bir etki bırakıyor. Aracın bilim-kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen dış tasarı- mının aksine iç mekan, bir sonraki (2016) E Serisi’nin iç mekanı hakkında ipuçları veriyor. Güncel S Serisi’ndeki gibi direksiyonun ardında birbirine yapışık şekilde konumlandırılmış iki büyük ekran, direksiyondaki iki dokunmatik yüzey ile kontrol ediliyor: Soldaki dokunmatik ekran, sağdakiyse orta konsoldaki geniş gösterge ekranı için. Ekranın altındaki büyük cam yüzey ise, yine dokunmatik olarak klima ve bilgi eğlence sistemine ulaşılmasını sağlıyor. Ancak seri üretim E Serisi’nde bu yüzey, tanıdık düğmeli ve şalterli kontrol paneliyle değiştirilecek. Konseptin iç mekan havalandırma ızgaralarının da seri üretim şansı yok: Cam bir çerçeve havanın sıcaklığına göre kırmızı ile mavi arasında renk değiştiriyor. Sadece elektrik gücüyle 66 km menzil sunabilen 279 HP’lik hibrid sistem ise seri üretime yakın görünüyor.

parçalı cam tavan, 4 adet kaliteli bağımsız koltuğu rahatça görmenizi sağlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.