Kullanıcı ihtiyaçlarına uygun teknolojiler

Bosch yeni teknolojilerini, birçok basın mensubunun katıldığı IAA 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergiledi.

Auto Show - - TEKNOLOJİ -

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sadece, gösterişli stantlarda sergilenen muhteşem otomobiller yoktu. Otomotiv sektörünün isimsiz kahramanları yani yan sanayi tedarikçi firmaları da yeniliklerini tanıttılar. Aslında stantlarda sergilenen yeni modeller içinde yer alan yeni teknolojileri bu yan sanayi firmaları geliştirip ana sanayiye sunuyorlar, işte bu nedenle de yan sanayinin fuardaki önemi bir kat daha artıyor. Auto SHOW adına katıldığım fuar toplantısında Bosch, motor geliştirmelerinden otonom sürüşe kadar birçok yeniliğini sergiledi. Özellikle bu günlerde en çok otonom sürüş, kendisinden söz ettireceğe benziyor. Pazarda yeni model otomobillerde yerini almaya başlayan otonom teknolojisi, boş park alanlarını bulma ve bildirme, güvenli bir şekilde park etme gibi görevleri üstlenerek sürücüye büyük oranda yardımcı oluyor.

Enjeksiyonla gelen ekonomi

Dizel motorlarda yakıt basıncını 2.700 bara yükselten ve enjeksiyon basıncını artıran Bosch, motorun nitrojen oksit ve partikül emisyonlarını azaltıyor. Yüksek basınçla, yakıt atomize edilip, havayla karışım sonucunda yakıtın temiz ve tam olarak yanması sağlanıyor.

Besleme sistemindeki değişimle benzinli motorlarda yakıt basıncı ise 350 bara yükseliyor. Dizel motorlarda elde edilen karışım mantığı, benzinli motorlar için de geçerli. 350 barda çalışan sistemin avantajları ise yüksek yük ve dinamik sürüşlerde (ani gaz hareketleri) ön plana çıkıyor.

Dizel motorlardaki bu teknoloji, yakıt tüketimine ve yüksek motor sesine de etki etmiş. Pilot ve ana enjeksiyon sisteminin aksine, enjeksiyon sürecini küçük

Özellikle sıkışık alanlarda aracınızı akıllı telefonlarınızla park edebileceksiniz..

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.