111 günde Asya’dan Avrupa’ya

Hindistan’dan Fransa’ya yaklaşık 4 aylık, aile boyu, maceralı bir yolculuk. Macerasever bu Hintli ailenin yolu, güzergahlarının orta yerinde, Türkiye’nin güzelliklerinden de geçiyor. Hatta Bursa’daki Tofaş fabrikasını ziyaret edip, Lineaların üretildiği t

Auto Show - - MAGAZİN -

Hintli Baid ailesi, bundan iki ay kadar önce çok radikal bir karar aldı. İkisi çocuk dört kişilik aile 111 günlük bir yolculuğa çıktı. Baid ailesi sahip oldukları, Bursa’daki Tofaş fabrikasında da üretilen Fiat Linea otomobil ile Hindistan’dan başlayıp Fransa’ya uzanan bir yolculuğa çıkarken, ailenin yolu Türkiye’den de geçti. Rotası baştan belli olsa da yaşanacakların belli olmadığı bir dünya yolculuğunu Fiat Linea 1.4 TJet ile gerçekleştiren Hintli Baid ailesinin duraklarından biri de Fiat Linea otomobillerinin doğum yeri Bursa oldu.

Baid ailesinin reisi, güzergah seçimi hakkında şunları söylüyor; Bizim için önemli olan tarihi güzellikleri ve dünya harikalarını görmekti. Bu yüzden rotamız Çin üzerinden başlayıp Türkmenistan ile devam etme olarak şekillendi. Rotayı belirleyen en önemli etken tarihi zenginlikleri ile bilinen ülkeleri ziyaret etmekti. Çocuklarımız 12 yaşındaki Yash ve 8 yaşındaki Dhriti ile seyahat ettiğimiz için gezerken öğrenmek de seyahatimizin rotasını belirleyen etkenlerden biri oldu.

Tibet gerçekten zorlu bir yol olmasına rağmen oldukça etkileyiciydi. Neredeyse 10 gün boyunca sadece dağlardan ilerle- yerek yolumuza devam ettik. İnce yollar ve yüksek dağlar vardı. Karşımızdaki manzara paha biçilemezdi. Seyahatimizin amaçlarından biri de farklı tecrübeler edinmekti. Ardından Kırgızistan’a geçtik ve ‘yurt’ tabir ettikleri çadır benzeri bir yerde konakladık. Gittiğimizde gayet güzel bir hava vardı ancak sabah uyandığımızda her yeri kar kaplamıştı ve manzara bizim için tarif edilemeyecek kadar güzeldi. Konaklayacağımız süreye şehre vardığımızda karar veriyoruz. Beğendiğimiz şehirlerde dört ya da beş gün konakladık. Seyahatimiz boyunca ziyaret ettiğimiz şehirlerin hiçbirini daha önce görmemiştik ve rotamızı belirlerken de özellikle görmediklerimizi planımıza dâhil etmeye özen gösterdik. Türkiye’deki güzergahımızda da en çok Kapadokya bölgesini beğendik.

Hintli Baid ailesi, Fiat Linea’nın doğum yeri olan Bursa’daki Tofaş tesislerini de ziyaret etti ve imzalı Linea’yla birlikte poz verdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.