SUBARU LEVORG

Spor görünümlü aile otomobili

Auto Show - - CONTENTS -

Japon Subaru’nun marka geleneklerinde neler vardı, şöyle bir hatırlayalım; Ralli geçmişinden gelen spor unsurlar, güç, performans, sert tasarım, boxer motor, sürekli 4x4 çekiş sistemi ve son dönemlerde fazlasıyla kullanılmaya başlanan CVT kademesiz otomatik şanzıman.

Son dönemlerde Subaru DNA’sında yer alan bir diğer unsur da SUV tasarım yapısı. Ama bütün Subaru’lar SUV olmak zorunda değil. Örneğin artık üretilmeyen Legacy bir SUV değildi. Subaru’nun yeni Sport Tourer modeli Levorg da, yerini aldığı 5nci nesil Legacy gibi, kesinlikle bir SUV değil. Ancak buna rağmen boxer motor, 4x4 çekiş sistemi ve CVT şanzıman gelenekleri Levorg modelinde de korunmuş.

4.69 m uzunluğunda bir Sport Tourer olan Levorg’un ismi Legacy/Revolution/ Touring kelimelerinden türetilmiş. Bu aile dostu otomobil, 522-1446 lt ile gayet makul bir bagaj hacmi de sunuyor. Levorg aslında ilk olarak 2014 yılında Japonya’da pazara verilmiş. Daha son-

rasında, Legacy modelinin üretiminin durmasıyla Levorg için Avrupa pazarında bir fırsat doğmuş. Müşterilerden, 5nci nesil Legacy’den daha ufak, daha kompakt, kolay kullanılan bir aile otomobili talebi geliyormuş. Bunu değerlendiren Subaru, Levorg’u Avrupa pazarına da getirmeye karar vermiş. Bu kararın arkasında, Subaru’nun Avrupa pazarındaki büyüme isteği yatıyor aslında.

1.6 lt’lik benzinli ve turbolu boxer motora sahip olan Levorg, böylece Avrupa pazarının downsizing taleplerine de karşılık vermiş oluyor. Hemen hatırlatalım, Levorg’da Avrupa’da sadece 1.6 lt’lik bu motor kullanılacak ve sadece CVT şanzıman yer alacak. Aslında bu kombinasyon Türkiye pazarına da, “özel kesim kostüm” gibi oturmuş. Çünkü vergi alt limitinden dolayı pazarın talebi 1.6 lt motordan yana. Üstelik de otomatik şanzıman, yine pazarın önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bu iki özelliğin birleşimiyle, Levorg’un şansının Legacy’den daha fazla olacağını söylemek pek de yanlış olmaz. Üstelik vahşi ve dinamik görünüm de cabası.

Levorg’un dinamik görünümü önde, kaputun üzerindeki büyük hava girişiyle başlıyor. Öndeki diğer baskın unsurlar, katmanlı tampon yapısı ve köşeli görünümlü aydınlatma grubu. Zaten bu sert ve köşeli görünümlü ifade otomobilin bütününe yayılmış durumda. Arkada

ise çift büyük egzoz çıkışları, katmanlı arka tampon ve bagaj kapağı üzerindeki spoyler bu dinamik görünümle uyum içerisinde.

İç mekanda da, özellikle kokpit bölgesinde bu sert ve katmanlı yapı devam ediyor. Ancak bu tasarım, kokpitin kullanışlılığında herhangi bir sorun yaratmıyor. Kumandalar sade ve kolay kullanılıyor, Gösterge paneli ortasında ve kokpit üzerinde küçük LCD ekranlar var. Starlink isimli dokunmatik ana ekran ise 7 inç büyüklüğünde ve akıllı telefonların bağlanmasına imkan tanıyor. Birçok özelliği direksiyon simidi üzerinden de kontrol etmek mümkün. Levorg’da iç mekan genişliği, hem önde, hem de arka koltuklarda yeterli düzeyde. 5nci nesil Legacy kadar büyük boyutlara sahip olmasa da, içeride yeterince geniş ve konforlu yolculuklara imkan tanıyan bir yapı sunuyor. Bu Sport Tourer’ın geniş açılan bagaj kapağı, 522 lt’lik bagaj alanına ulaşmanızı sağlıyor, bagaj halısının altında ise 40 litrelik bir ek depolama alanı daha var.

Sürüş izlenimleri

Levorg, sürüş pozisyonuyla, koltuk tasarımıyla, çevre görüşüyle aslında uzun sürüşlerde oldukça konforlu bir otomobil. Sürücüyü ve yolcu koltuğundakileri, uzun sürüşlerde dahi rahat ettirmesiyle öne çıkıyor. Ayrıca virajlardaki dengeli karakterini ve başarılı yol tutuşunu, 4x4 sistemi kadar, ağırlık merkezinin yere yakın olmasına ve optimum sertlikte ayarlanmış süspansiyon sistemine de borçlu. Levorg’la Barcelona’nın dağlık kesimlerinde ve bol virajlı yollarında yaptığımız 350 km’lik sürüş boyunca, fazla bir yorgunluk hissetmedik, ayrıca dengeli karakteri ve 4x4 çekiş sistemi, ıslak zeminli virajlı yollarda avantaja dönüştü. Otoyolda yaptığımız yüksek hız denemelerinde de, Levorg’un, 1.6 lt motorlu bir otomobil için maksimum hız civarındaki süratlere kolay ulaştığını ve uzun süre yüksek süratini koruyabildiğini gördük. Tabi bunda, 170 HP ve 250 Nm değerlerine ulaşan turbo boxer motorun da etkisi var. Ancak hızlı kullanımlarda tüketimin 10 lt/100 km’nin üzerine rahatlıkla çıktığını da gözlemledik. Ortalama tüketim olarak açıklanan 6,9 lt/100 km değerini yakalamak için oldukça sakin bir sürüş karakterini benimsemek gerekebilir. 1.5 tonu aşan ağırlığa sahip, 4x4 karakterli ve otomatik şanzımanlı, benzinli bir araçta fazla düşük tüketim de beklememek lazım.

1.6 lt’lik boxer motor turbo ile desteklenmiş, 170 HP ve 250 Nm üretiyor. Arka araç algılayıcı sistemine kör nokta tespiti ve şerit değiştirme yardımı da entegre edilmiş.

Arka tasarım da öndeki dinamizmden etkilenmiş, çift egzoz çıkışları ve tavan spoyleri dinamik görünümü destekliyor.

Direksiyondan bilgi sistemleri

kontrol edilebiliyor.

522 lt’lik hacim yeterli, halının altında 40 litrelik ek alan var.

Çok sayıda harici aygıt bağlamak mümkün.

Profilin aerodinamik özellikleri başarılı.

Uzun sürüşlerde konforlu ve

sürücüyü yormuyor.

Sert dolgulu rahat koltuklar da uzun sürüşlerde konforu artıran unsurlar arasında.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.