BMW X1, AUDI Q3

Zirvede lider değişimi

Auto Show - - CONTENTS -

Endişenin birçok yüzü var: Bazen sadece 3 silindire sahip enlemesine yerleştirilmiş motorlar, önden çekiş veya 4x4, van versiyonla (Active Tourer) aynı parçaların kullanılması... Bunların hepsi gerçek bir BMW tutkununu endişelendirecek şeyler. Ancak X1’i tam da sözünü ettiğimiz gibi ürettiği için, BMW’nin endişelenenler ilgili bir endişesi yok gibi görünüyor.

Başlıktan da fark edebileceğiniz gibi karşılaştırmamıza, BMW tutkunları için “endişeye gerek yok” anlamına gelen bir mesaj vererek başladık. Gerçekten de X1’in konsepti, elit SUV Audi Q3’ü bile geride bırakabilecek kadar iyi. Neticede Q3, uzun bir süredir katıldığı karşılaştırmalardan zaferle çıkan bir araçtı.

BMW’NİN İÇ MEKANI GENİŞ

Yenilenmeyle birlikte X1’in iç mekanı hatırı sayılır derecede büyümüş ve bu büyüme özellikle arka koltuklarda hissediliyor. Ön sıradaki iç mekanlar bu sınıfta olması gerektiği gibi gayet ferah. Arkada ise BMW çok daha geniş: Diz mesafeleri de baş mesafeleri de daha uzun. Hatta yaptığımız ölçümlerde, iç mekan genişliklerinin güncel X3’ten bile daha iyi olduğunu gördük. Örneğin arka baş mesafeleri ağabeyinden daha fazla. 300 Euro ekstra bedel karşılığında (Almanya’da) BMW, ileri-geri kaydırılabilen ve sırtlık eğimleri ayarlanabilen arka koltuk seçeneği de sunuyor.

Test aracımızda bu koltuklardan olmamasına rağmen, arka sırada iri yapılılar bile rahat edebildi. Mühendisler koltuk yüksekliklerini artırarak, daha dik ve daha konforlu bir oturma pozisyonu elde etmişler. Aynı durum Audi için de geçerli, ancak rahat ve daha kalın dolgulu koltukları daha fazla sevdik.

Audi’nin ön sıradaki spor koltukları (Q3 Sport’ta standart) vücudu çok iyi kavrıyor. Ancak koltuğun yüksek konumu nedeniyle başınız tavana biraz fazla yaklaşıyor. Derinlik ayarı zayıf olan direksiyon da buna eklenince ideal po-

zisyonu bulmak biraz zorlaşıyor. X1’in ön koltukları Audi’den daha iyi: Oturma pozisyonu daha alçak. Ancak spor koltuklar (opsiyonel) biraz küçük kalıyor. Bu nedenle satın almadan önce mutlaka deneme sürüşü yapın.

BMW X1’deki en önemli ilerlemelerse başka bir yerde. Sonunda mühendisler, sık sık şikayet konusu edilen kalite za- yıflığını hissedilir derecede iyileştirmişler. Plastik yüzeyler artık daha değerli, işçilikse daha özenli görünüyor. Ayrıca kokpit de göze daha hoş görünüyor.

Buna rağmen Q3, tertemiz işçilik kalitesiyle her zaman olduğu gibi bugün de dikkate alınması gereken bir rakip. Ancak buna rağmen artık yaşlandığını (2011’den beri piyasada) hissettiriyor: Klima kumanda düğmeleri çok alçak bir konumda, MMI eski kuşağa ait ve 7 inçlik ekran da göreceli olarak küçük.

BMW ise 8.8 inçlik ekran ebadı, harika grafik kalitesi ve mükemmel bir kullanım rahatlığı sunan iDrive (dokunmatik kontrol yüzeyine de sahip) ile yüksek puanlar topluyor. Navi-plus adlı opsiyonu seçenlerse, çok net görüntüler sunan head-up

ekrana da sahip oluyor.

X1’de BMW’nin yeni motor kuşağına ait 231 HP’lik 2.0 lt hacimli bir motor görev yapıyor. Tamam, motor enlemesine yerleştirilmiş ve sadece 4 silindire sahip olabilir. Ancak 6 silindirli BMW motorlarının hayranlarının artık biraz daha güçlü olmaları gerekiyor. Çünkü dürüst olmak gerekirse, turbo bes- lemeli ve direkt enjeksiyonlu bu modern makine işini gerçekten çok iyi yapıyor: Şaşırtıcı bir yumuşaklıkla çalışıyor, erken güç veriyor, iyi devirleniyor ve canlı bir çalışma karakteri sunan 8 ileri otomatik şanzımanla iyi uyum sağlıyor. Q3’te görev yapan 220 HP’lik 2.0 TFSI makine ise 7 ileri DSG şan

zımanla kombine edil- miş. Şanzımanla uyumlu çalışan motor, GTI genlerini gizlemeyen bir makine: Güçlü, canlı ve devir bandının büyük bir kısmında oldukça sessiz. Sürüş keyfini, sadece 3000 d/d civarında duyulan homurtu sesleri dışında bozan bir şey yok. Şanzıman ise vitesleri hızlı ve yumuşak bir şekilde değiştiriyor.

Peki ama her şey mi çok iyi? Tam

Q3 gerçekten iyi bir otomobil. Ancak yeni X1 artık birçok şeyde kendisinden daha iyi. Bu da X1’i liderliğe taşıyor.

olarak değil, çünkü S-tronic şanzıman ve start-stop sistemi birbirleriyle pek uyumlu değil: Kalkışlarda motor çalışırken pek de hoş olmayan sarsıntılar oluşuyor.

Opsiyon listesinde yer alan amortisör kontrolü ise çok daha yumuşak bir karaktere sahip. Sistem Q3’e daha kıvrak sürüş özellikleri kazandırıyor. Süspansiyon ise yılın ilk aylarında gerçekleştirilen makyajdan beridir çok daha konforlu.

Her şey çok etkileyici duruyor. Ancak Audi’den inip BMW’ye bininceye kadar... Test aracımızda, canlı ve güçlü motorla çok iyi uyum sağlayan M-Sport adlı sportif süspansiyon görev yapıyor. Böylece X1, hem çok atak, hassas ve kıvrak sürüş özellikleri sunuyor.

Yüksek sürüş keyfinde en önemli rolüyse, hassas ve direkt direksiyon sistemi yapıyor. Audi’nin hissiz, yumuşak ve geri bildirimleri zayıf direksiyonun, BMW’nin karşısında hiç şansı yok. Ne yazık ki BMW’deki yüksek dinamizm, oldukça sert süspansiyon tepkileri olarak geri dönüyor. Bu nedenle konfora biraz daha fazla önem verenler için, adaptif amortisör opsiyonunu tercih etmelerini öneriyoruz.

BMW X1 xDRIVE 25i 231 HP 0-100 km/s: 7.0 sn 8.2 lt/100 km

X1’in tasarımı hissedilir derecede iyileşmiş ve artık daha uyumlu bir görünüme sahip. Daha düz yüzeylere sahip Q3 de hoş görünümlü bir SUV. AUDI Q3 2.0 TFSI QUATTRO 220 HP 0-100 km/s: 6.4 sn 7.8 lt/100 km

Yeni X1’in arka tasarımı halefinden daha şık. Konu performans olduğunda fotoğraf gerçekçi bir çekim: Audi, hız konusunda BMW’den biraz daha önde.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.