VW GOLF IV

Yıllara meydan okuyor

Auto Show - - CONTENTS - Yağız EYÜBOĞLU / Fotoğraflar: Barış Hasan BEDİR

Kökten değişiklik mi? Volkswagen’in pek sevmediği türden bir şey. 1974’den günümüze uzanan köklü Golf tarihine bakıldığında pek değişikliğe uğramayan model gamı, Alman otomotiv devinin tasarım dilini bize gösteriyor. Üretilen 7 neslin en çok tutulan “efsanevi” modeli Golf IV, Avrupa’nın en çok satılanı olmayı da başardı. Modelin tasarımı o kadar beğenildi ki Alman mühendisler, güncel Golf VII’yi bile bu kasadan uzaklaşmadan ürettiler. Peki bu ürünü öne çıkartan sadece tasarımı mıydı? Cevap kesin bir hayır! Geniş iç mekan, ergonomik detaylar, konforlu sürüş ve dayanıklı yapısı tüketicilere kendisini sevdirmeyi başardı.

Japonların sorunsuz motorlarıyla baş etmeye çalışan Almanların en önemli atağı Golf IV ile gelmişti. 1.6 lt benzinli motorların TÜV raporlarında iyi sonuçlar almasının ardından Volkswagen, TDI motor ile dayanıklı yapısını kanıtlayacaktı. 1999 yılında ülkemizde satışa sunulan Golf IV, 1.6 lt benzinli versiyonu ile yüksek satış rakamları yakalamayı başarmıştı. 1.9 litrelik turbo dizel versiyonlu motor hem yüksek satış fiyatı, hem de gürültülü yapısıyla nadir tercih sebebiydi. Aracın sahibi 15 yıl sonra aracını, dizel araçlara artan talep sayesinde karlı bir şekilde elinden çıkartabilecek. Tabii bunda bu kasanın beğeni toplaması de büyük bir etken.. Peki ama bu aracı almak isteyenleri neler bekliyor?

Garajımıza konuk ettiğimiz Golf’ümüz

1.9 TDI ve manuel kombinasyonuna sahip. Dışardan baktığımızda aracın gövdesindeki güneş yanıkları ve ufak paslanmalar dikkatimizi çekti. İç mekana geçtiğimizde ise benzer bir tablo ile karşılaştık. Kokpit kaplamalarındaki soyulmalar, döşemelerin yerinden kalkması ve diğer ufak tefek deformasyonlar açıkçası bizi üzdü. Ama aracın 15 yaşında olduğunu ve 160 bin kilometre yol kat ettiğini unutmamakta fayda var. Ufak müdahelerle ilk günkü haline döndürebilirsiniz.

Motor ve yürüyen aksam

Marşa basıp yola koyulduğumuzda 1900 cc hacme sahip dizel motor koltuğumuza yapışmamıza sebep olacak çekiş sunabiliyor. 1237 kg ağırlığa sahip Golf 110 HP güç ve 310 Nm tork ile rahatlıkla yüksek süratlere çıkabiliyor. Geçen yıllara rağmen motorun ilk günkü randımanında çalışıyor olması tüketicileri memnun edecek bir unsur. Gürültülü çalışan 1.9 TDI motorun sesi, ancak 3000 d/d’dan sonra kabine giriyor. Yalıtım konusunda gayet başarılı olan 4’ncü nesil Golf, sert süspansiyonları ile konforu törpülüyor. Yol tutuş disiplininde ise ağırlık merkezinin yere yakın ve sert süspansiyonun verdiği avantajları ile sınıfının iyileri arasında yer alıyor. Ancak rakiplerinde kullanılmaya başlanan bağımsız süspansiyon yerine torsiyon çubuğu tercih edilmiş. Bu da keskin virajlarda, arkadan itişli araç gibi arkasını bırakmasına neden oluyor. Satın almayı düşündüğünüz araç Comfortline donanımında ise, ESP donanım listesinde yer alıyor demektir. Böylesi bir durum da ESP’nin müdahaleleriyle kısa sürede toparlanıyor. Dipnot olarak geçmekte fayda var. Güncel kasa Golf VII’nin, dizel versiyonlu modellerinde de torsiyon çubuğu kullanılmakta.

Yakıt tüketimi konusunda dizel motor elinden geleni yapıyor. 15 yıl ve 160 bin kilometreye rağmen şehir içinde 7 lt/100 km, şehir dışında 5.5 lt/100km tüketimiyle güncel dizel Golf’ler ile boy ölçüşebilecek düzeyde.

Görünmeyen yerlerde durum ne?

Kaputu açıp baktığımızda, motor bölmesinin, fabrikadan yeni çıkmış gibi tertemiz olması açıkçası bizi şoka uğrattı. Efsaneyi lifte kaldırdığımızda ise gözümüze ilk çarpan, rot başları ve viraj demir bağlantılarının deformasyonu oldu. Aracı kullanırken fark ettiğimiz özelliği ise, direksiyondaki sesin kaynağı, rot başları ve rot kolu olduğunu öğrendik. Arkada torsiyon kullanılmasından dolayı fazla yük binmesiyle kolay deforme olan arka süspansiyon ise cabası. Kronik hastalıklarının fazla olmaması ise yüzleri güldürüyor. Rot başı ve kolu 60 TL, viraj demir bağlantı lastikleri ve askı kolları 100 TL, arka amortisör takozu 150 TL ve revize edilen turbonun değişmesi durumda ise

1500 TL gibi bir masraf yapmanız gerekiyor. Listenin daha kabarık olmaması ise bu kasanın neden bu kadar sevildiğinin göstergesi.

TEST ARACI: Test aracımız o dönemde nadir tercih edilen 1.9 TDI modeli. Kısacası Golf, 4.14 m uzunluğunda, 5 koltuklu, 1.9 lt 110 HP’lik turbo dizel motor hacmi ve Comfortline donanım se- viyesiyle kombine edilmiş kompakt sınıf bir hatchback otomobil. 8 hava yastığı, ESP, ABS, TCS, otomatik klima... Aracın ilk sahibi her 15 bin km’de bakımını, servise giderek düzenli bir şekilde yaptırmış. Kilometre sayacında 160.000 km rakamı okunan Golf, metal yorgunluğunu hissettiriyor...

SÜRÜŞ İZLENİMLERİ: Sürüş özellik- leri kesinlikle ne sportif, ne hantal, tam kıvamında. Direksiyon tepkileri rakibi Focus kadar net değil, ama sert süspansiyonu ve yere yakın karoser ile yol tutuşu sınıf standartlarında. Homurtulu çalışan dizel motor ise sportifliği bozan bir başka etken. Gücü günümüz Golf’leriyle eşit olsa da, çok kısa vites oranlarıyla otoyol kullanımlarında yüksek devir çevirmesi anlamına geliyor. Haliyle homurtulu motor sesi kabine girerek konforu törpülüyor. 110 HP’lik güç ve 310 Nm’lik tork, 5 ileri yerine 6 ileri oranlı manuel şanzıman kullanılmış olsaydı, hem daha az yakıt tüketir, hem de hak ettiği sessizlik konforuna ulaşabilirdi.

Kaputu kaldırınca, motor bölmesinin, neredeyse fabrikadan ilk çıktığı günkü temizliğinde olması bakımlı bir araç olduğunun göstergesi. Ama 15 yaşında olmasından kaynaklanan sorunlar da yok değil. Direksiyondan gelen “tak” sesi, süspansiyonların yeteri düzeyde absorbe edemeyişi, turbodan kaynaklanan güçteki kesinti.. Düşük maliyetli sorunlar çözüldüğü taktirde test aracımız gayet iyi durumda.

Arka süspansiyonda torsiyon olmasına rağmen yola iyi tutunuyor.

AMORTISÖR ARIZASI Torsiyondan kaynaklı amortisöre yük çok bindiğinden çabuk deforme oluyor.

Yürüyen aksam davlumbaz

sayesinde ilk günkü gibi.

YÜRÜYEN AKSAM

DIREKSIYONDAKI SES Direksiyondan gelen seslerin sebebi rot başları ama size maaliyeti yüksek değil.

VITES KÖRÜĞÜ Vites körüğü miyadını doldurmuş değişmeli.

PASLANMALAR MEVCUT Geçen yıllar yer yer paslanmalara sebebiyet vermiş.

ÖN KONSOL Ön konsoldaki soyulmalar yaşını hissettiriyor.

Biraz elden geçirilmesi gerek.

Almanın kalbi ilk günkü gibi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.