BMW 218I CABRIO

Mavi ile şiir buluştu

Auto Show - - CONTENTS - Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

BMW model gamındaki sürekli gelişme devam ediyor. Kafa karışıklığı yaşamam nedeniyle bazen şikayetçi olsam bile bu haftanın test aracı için şikayetimi bir kenara bırakıyorum.

2 Serisi ortaya çıktığında aslında bunu çok garipsemiştim ama şimdi durum tamamen değişti. Neden mi? Sayfadaki fotoğraflara baktığınız zaman cevabı çok rahat bir şekilde bulacağınıza eminim.

BMW’nin artık alıştığım yüz tasarımı bu otomobille birlikte bambaşka bir karaktere bürünmüş. BMW’nin nefis görünen böbrek ızgarası ve alt taraftaki hava giriş kanalları son derece agresif bir bakışa neden oluyor. Arkaya doğru yaşanan muhteşem geçiş ise tam anlamıyla şiir gibi. Şişkin kaslarla sivri kenarların arasındaki başarılı geçişlerle bu küçük cüsseli araç, çok daha büyük rakiplerine kafa tutabilecek iddialı tasarıma bürünmüş. Arka tasarımdaki şişkin olan yapısı benim de sevdiğim yanlarından oldu. Siyah tente tavanı kapalıyken de güzel görünümünden ödün vermemesi ise genel manzarayı taçlandırıyor. Aslına bakarsanız bu bölümün metal ve otomobilin karoseri ile aynı renkte olmasını tercih ederdim ama bu da hiç fena olmamış. Yine de: üstsüzken profilden çok daha güzel görünüyor.

Diğer taraftan, bu kadar farklı bir tasarımı olan aracın yaşam alanı maalesef diğer BMW modelleriyle aynı. Yani iç mekana geçildiğinde safkan kay- bediyor. Ayrıca siyahın hakimiyetine teslim olmuş ana karakterini neredeyse sadece M paketin getirdiği küçük logolar ve mavi detaylar bozuyor. Tamam ergonomi çok iyi ama maliyet kaygıları insanları farklı otomobile sahip olmaktan mahrum bırakmaya başladı.

Yaşam alanıyla ilgili olarak söyleyebileceğim en önemli artılardan biri, cabrio bir otomobil olmasına rağmen arka tarafta oturacak yolcu için de yeterli olabilecek bir kullanım alanı sunuyor olması. Elbette iri yapılıların tam anlamıyla rahat etmesi mümkün

Görevini çok iyi bir şekilde yapan motor ve dinamizmden ödün vermemesiyle 2 Serisi Cabrio, meraklılarının beğenisini kazanıyor. Neticede mühendisler, direktlik, dinamizm ve sportiflik gibi tipik BMW özelliklerini aynen korumayı başarmışlar.

değil ama en azından iki kişinin daha yolculuk yapabileceği bir alan var. Ancak tavanın kapalı olduğu zamanlarda bu kullanım alanı, özellikle de baş mesafeleri kısıtlanıyor. Bunun yanında iki kapılı yapısı nedeniyle arka tarafa geçiş konusu da biraz sıkıntılı.

Bu aracın en önemli farkı sürüş karakterine bakıldığında ortaya çıkıyor.

Aracın motor kaputunun altında BMW’nin yakın geçmişte geliştirdiği 1499 cc hacimli ve 3 silindirli bir benzinli ünite yatıyor. Bu motor seçeneği son dönemlerde karşıma çıkan en önemli gelişmelerden biri. 3 si-

lindirli yapısı nedeniyle biraz gürültülü çalışır diye düşünsem de böyle bir problem yaşatmadı. Yüksek devirlere tırmanmayı seven benzinli ünite 4500 ile 6000 d/d aralığında 136 HP güç üretiyor. Ayrıca -bunun üstünü özellikle çizerek belirtiyorum- 220 Nm’lik torkunu henüz 1250 d/d’den itibaren kullanıma sunuluyor. Bu tork değerinin rölanti devrinin hemen üzerinde sunuluyor olması performansın daha yüksek olmasını sağlıyor. Zaten açıklanan verilere baktığım zaman aracın 0-100 km/s hızlanmasını 9.6 saniyede tamamladığını görüyorum. Eğer yazıyı okurken 1.5 lt diye bakarak motoru küçümsediyseniz yanıldınız. Aracın maksimum hızıysa yine fabrika verilerine göre 205 km/s. 1590 kg ağırlığında olan gövdeyi performanslı bir şekilde taşıma konusunda bu küçük hacimli ünite son derece kabiliyetli. Performansta beklediğimden daha yüksek veriler sunan ve bunu yaptığım testlerde de ispatlayan 218i Cabrio, yakıt tüketiminde de cebi yakmayan sonuçlar ortaya koyuyor.

2 Serisi, şık hatlarıyla piyasanın en çekici cabriolarından biri.

1.5 LT, 136 HP, 45.212 EURO

Karoserin özgün

hatlarının aksine iç mekan tipik bir BMW olarak kalmış.

Yan camlar kapatıldığında iç mekandaki türbülanslar iyice azalıyor.

Göstergeler basit ama çok okunaklı.

Kapalı tavan genel uyumu bozmasa da açıkken daha şık görünüyor.

Bagaj hacmi 280 lt ile

kesinlikle yeterli.

Bu rakam 1.5 lt’lik 3 silindirli yeni motor anlamına geliyor.

Korona halkalarıyla tipik BMW tarzı devam ettirilmiş.

Mavi rengin kaliperlerde tekrar edilmesi hoş bir ayrıntı.

Dinamizm ve yol tutuştan ödün verilmemiş. Şanzıman sportif ve rahat kullanım tarzlarına uyum sağlayabiliyor.

Her zaman olduğu gibi sürüşler

keyifli, ergonomi kusursuz.

3 silindirli yeni motor, 136 HP ile performans taleplerini rahatça karşılıyor.

Arka sıra koltuklarda

seyahat etmek zor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.