Bu Porsche tam bir silah Porsche 911 GT3 RS

911 iyice keskinleşti: Yeni GT3 RS caddeler için hazırlanmış bir mermi gibi. Bakalım bu süper 911’e tam gaz verince neler oluyor?

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Endişe etmeyin, silah ruhsatınız olmasa da olur! GT3 RS için normal bir sürücü belgesi yeterli… Ancak bir şekilde mutlaka aşırı hızlı gideceğiniz için, ehliyetiniz her zaman potansiyel bir

tehlike içinde.

6 silindir, boxer; arkada uzunlamasına;

3996 cc; 500 HP-8250 460 Nm

310 3.3 sn; arkadan itiş, 7 ileri PDK şanzıman; 4545/1880/1291

1420 kg; 12.7 lt/100 km; 296 gr/km d/d; 6250 d/d; km/s;

mm;

Bizler bu süper 911’e tam gaz verme fırsatı bulduk. Ağzımızdan dökülen ilk kelime ise bravo oldu! Bu 911 GT3 RS’in bir zaman gelip de zayıflayacağını ya da bayraklarını suya indireceğini asla düşünmeyin. Hayır, o her zaman daha yükseğe çıkmak isteyen bir otomobil. Bir virajın çok dar ya da hızlı olduğunu düşünmeye başladığınız anda bu sporcu, virajı bir pergel hassasiyetiyle almış oluveriyor. Dört tekerlekten yönlendirme sayesinde aracı neredeyse bir neşter hassasiyetiyle kontrol edebiliyorsunuz. Ancak mümkün olan yanal ivmelerin öğlen yemeğinizin midenizde inanılmaz yönlere hareket etmesine neden olacağını da unutmamak gerekiyor.

Diğer taraftan GT3 sahiplerinin sağlam bir mideden daha fazlasına da ihtiyaçları var. Örneğin sağlam bir karaktere... Çünkü ehliyetinizi birkaç dakika içinde kaybetmeniz işten bile değil.

GT3 RS’teki her şeyin merkezinde hafif üretim yatıyor. 911 Turbo’nun geniş karoserine rağmen boş ağırlık sadece 1420 kg. Bunun için Porsche’nin diyet uzmanları, çok kapsamlı çalışmalar yapmışlar. Örneğin burun kısmının tamamı plastikten, çamurluklar ve bagaj kapağı karbon-fiberden, kapılar alüminyumdan, birkaç milimetre kalınlığındaki tavan ise magnezyumdan üretilmiş. Sadece tavan sayesinde bile mühendisler birkaç kilogram tasarruf etmişler. Ancak liste bu kadarla sınırlı değil. Arka cam ve arka yan camlarda, normal otomobil camlarından üçte bir daha hafif bir malzeme olan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.