HERŞEYHIZIÇIN

Dünyanın en heyecan verici otomobilleri Sachsenring’de rekor peşinde... Her salisenin önemi var ve hiçbir limit yok.

Auto Show - - MAGAZİN SACHSENRING REKOR GÜNÜ -

Nürburgring’de hız sınırlandırması mı? Bunun bizi durdurmasına asla izin vermeyiz! Auto Bild Sportscars ve lastik üreticisi Michelin tarafından Rekor Günü organizasyonuna davet edildik. Ama Nisan ayından beri hız limitleri uygulanan Nürburgring yerine Sachsenring’e, yani limit kelimesinin anlamının olmadığı bir piste!

Limit denen şeyin olmaması, start listesi için de geçerliydi. Aslında yarış lisanslı bir VW T5 olan MTM T500’den Porsche 918 Spyder’a kadar burada, gerçekten güçlü ve hızlı olan her şey toplanmıştı. Birçok ünlü pilotun da start alacak olması, katılımcıların işlerini ne kadar ciddiye aldıklarını gösteriyordu: Liderliğini eski dünya ralli şampiyonu Walter Röhrl’ün yaptığı ünlüler ekibinde, Ruben Zeltner, Nicki Thiim, Marc Basseng, Uwe Alzen ve Daniel Keilwitz gibi profesyoneller yer alıyordu.

Sachsenring’in 3.6 km’lik pisti o gün harika şartlar sunuyordu: Güneşli bir hava ve 20 derece sıcaklık. Yani her şey, mümkün olduğu kadar fazla rekor kırabilmek için idealdi. İlk startı alan MTM T500, pistte safkan spor coupeler kadar hızlı ilerleyerek van hız rekorunu çok rahat bir şekilde kırdı. BMW X6 M de kesinlikle yavaş değildi. X6 M start alırken hiç kimse, bugüne kadarki Chemnitz (Almanya)

yakınlarındaki, limitlerin olmadığı 3.6

km’lik bu hızlı pist “küçük Nordschleife” lakabıyla da anılıyor. rekorların sahibi olan Porsche Cayenne Turbo’nun geride bırakılabileceğini düşünmüyordu. Ancak bu hızlı Bavyeralı, rekoru açık ara bir farkla kırmayı başardı. Dizel RS 5 ile Audi, dizel motorların ne kadar hızlı olabileceklerini gösterirken, JE Design’ın hazırladığı Seat Leon Cupra, 1:34,80 dakikalık zamanıyla önden çekişli araçlar pist rekorunun sahibi oldu. Genel klasmanın en hızlısının arandığı bölüme ise Walter Röhrl ağırlığını koydu ama kirli pistte kayan hibrid sporcu Porsche 918 Spyder ile 1 dakika 30 saniyenin biraz altında bir zamana imza atabildi. Bu da ikincilikle yetinmek zorunda kalmasına neden oldu. Lider Tikt Corvette ise harika bir performans sergileyerek en iyi dereceye imza attı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.