Formula 1 satılırsa ne olur?

Bernie Ecclestone; 2015 sezonu bitmeden sporun çoğunluk hisselerinin satılabileceğini, bu kadar ciddi alıcıların bulunmasının kendisini de şaşırttığını belirtti... Ne demek bu? Kurallar mı değişir, Bernie Amca mı gider? İşte detaylar!

Auto Show - - FORMULA 1 -

Paragöz Bernie Amca’nın basın açıklamasını şöyle özetleyeyim: CVC Capital Partners, Bernie Amca ve aile fertlerinin elindeki toplam Formula 1 hissesi yüzde 49.3... Diğer hisseler de ağırlıklı olarak fon yönetim şirketleri tarafından bölüşülmüş durumda. Ecclestone “hHissedarlar 2015 yılı içinde hisselerini kaybedebilirler, alıcılar oldukça ciddi” demiş! PEki ama kim bu alıcılar? Belli değil. Formula 1’in piyasa değerini etkiler mi bu dedikodular? Artık en safımız bile uyandık, etkilenmesi zor piyasanın... Onu geçtik, diyelim bir satış gerçekleşecek: Bunun anlaşmalı bir satış olmadığını nereden bilelim!

Hadi onu da geçtik... Diyelim hisselerin yüzde 40’ı satıldı... Formula 1 yönetimi mi değişecek? Hayır! Bernie Amca “ooohhh, paracıklarımı aldım, artık evimde oturup emekliliğimin tadını mı çıkarayım” mı diyecek? Hayır!

Peki, nedir bu dedikodular ve oyunlar?

Amaç açık: Hem gündem oluşturmak hem de spora yatırım yapacak sponsorların gözünü boyamak!

Aman lastik kesilmesin

Pirelli; Belçika GP’de, Nico Rosberg ve Sebastian Vettel’in yaşadığı kazalar sonrası lastiklerde yaptıkları incelemelerde, yarış genelinde lastiklerde 63 adet yabancı madde kesiğinin bulunduğunu açıklamıştı.

Geçen hafta yapılan toplantıyla FIA ve Pirelli, Formula 1 pisti temizliğiyle ilgili sistemler üzerinde çalıştıklarını açıkladılar. Kullanılacak sistemin hem hızlı (güvenlik aracı bir tur atmadan kaza mahaline gitmiş ve temizliği bitirmiş olması gerekiyor) hem düşük maliyetli hem de güvenilir olması gerekiyor.

Toplantıdan çıkan çözüm önerileri içinde en mantıklısı; pist üzerinde, arkasında çok güçlü vantilatörler taşıyan bir aracın, kaza yerini temizlemesi.

Mercedes’in timsah gözyaşları!

Red Bull’a motor vermeyeceğini açıklayan Mercedes’in patronu Toto Wolff; 2016 sezonunda Red Bull’la birlikte Toro Rosso’nun da Formula 1’den ayrılması ve Haas’ın gride katılması durumunda, yarışacak 18 araç yerine, her takımdan birer aracın daha piste çıkartılarak toplamda 27 araçla daha izlenebilir bir yarışa imza atılabileceğini söyledi...

Tabii bu son çözüm olmalıymış, grid tenhalığına... İlk yapılması gereken Formula 1’in takım kaybetmemesini sağlamakmış, Red Bull’u çok önemsiyormuş Wolff... Herkes kendine göre haklı; podyumda ilk üç sırada şampanyayla birbirini yıkayan üç Mercedes pilotu, takımın marka değerini kaça katlayacaktır kim bilir!

Bu arada Wolff her takımdan üç aracın yarışması durumunda, üçüncü araçlarda yarışacak pilot sıkıntısına değinmemiş! Tahmin edeyim... Çaylaklar da piste çıkar, önleri açılır! Bu açıdan baktığınızda fikir mükemmel ama takımlar arasındaki dengenin kaybolması ve maliyetlerin uçması durumunu düşünüyor mu Mercedes?

Fikir, para var huzur var adlı kitaptan herhalde!

Ben yazımı kaleme aldığım sırada henüz; Bernie Ecclestone’un, Formula 1’in satılma dedikodusuyla ilgili hiçbir potansiyel alıcıdan resmi açıklama yapılmamıştı!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.