Pirelli’den dokuz sezon...

Adını Japonca’da “gelecek” kelimesinden alan, dünyanın ilk hidrojen yakıt hücreli seri üretim otomobillerinden Toyota Mirai’yi Almanya’da kullandık.

Auto Show - - CONTENTS -

Toyota, 30 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı, sıfır emisyon değerleri sunan hidrojen yakıt hücresi teknolojisini nihayet seri üretime geçiriyor. Toyota, çevreci Mirai modelini Avrupa pazarına sunarak, seri üretimde dünyanın ilk hidrojen yakıt hücreli otomobiliyle bir ilke imza attı. Hidrojen yakıt hücreli bu otomobilin en önemli özellikleri arasında, çekiş ve enerji sisteminin yanı sıra yol tutuş ve konforu da dikkat çekiyor. Ağırlık merkezini alçak seviyelerde tutmak için, yakıt hücresi ekipmanları ve yüksek basınçlı yakıt tankı tabanda konumlandırılmış. Aerodinamik yapısı sayesinde rüzgar sesinin minimum seviyeye indirilmesi sağlanmış. Ayrıca enerji verimliliği de maksimum seviyeye ulaştırılmış. Mühendisler yakıt hücresinin enerji verimliliğinin benzinli motordan iki kat fazla olduğunu belirtiyor.

Teknoloji üssü gibi

İç mekan tasarımıyla da sürücüsüne ve yolculara yeterli yaşam alanı sunan Mirai, yumuşak ve kaliteli kabin malzemeleriyle de göz dolduruyor. Sürücünün ideal oturma pozisyonunu bulması kolayca sağlanıyor. Vücudu saran yapısı yolculuklarda rahatlık getirirken, koltuklardaki tüm komutlar elektrik özelliğiyle sağlanıyor. 4.2 inç’lik TFT gösterge ekranının kontrolu ise direksiyondan da yönetilerek, sürüş sırasında dikkatinizin dağılmasını önlüyor. Orta konsoldaki navigasyon ve bilgi eğlence sisteminin kullanımı ise son derece rahat. Akıllı dokunmatik ses ve klima kontrolleri de sürüş keyfini artırıyor.

Mirai, günümüz otomobillerinden çok farklı teknolojileri barındırmasına rağmen güvenlik için gerekli tüm çalışmalar yapılmış. Merak edip mühendislere de sorduğumuz soruların başında da, hidrojen yakıt tankının güvenliği konusu geldi. Güvenlik için yüksek basınçlı hidrojen tankı sızıntılara karşı ‘bir yakıt deposundan’ çok daha sağlam bir malzemeyle üretilmiş. Ayrıca tank üzerinde yer alan sensörler olası kazayı algılayarak supapları kapatıyor ve herhangi bir sızıntı olmasının önüne geçiyor. Bu önlemlerin ötesine geçip sızıntı olması durumunda

Mühendislik harikası Mirai, geleceğin izlerini üzerinde taşıyor.

Türkiye’de görmeyi umut ettiğim bir otomobil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.