Zam gelecek

Döviz kurları değil, otomobillerin zenginleşen donanımı fiyatları yükseltecek.

Auto Show - - CONTENTS -

Geçtiğimiz aylarda Hyundai’nin premium markaların karşısında denk donanımlarla araçlarını “yükseltme”sinin, ekonomik modellerin fiyatlarının yavaş yavaş artmasına neden olduğunu yazmıştık… Elbette, bu bir strateji… Çünkü, markalar, asıl karlılığın, aksesuar satışında olduğunu çok iyi bilirlerken, zengin standart donanımın marka imajını da yukarılara taşıdığını da öğrendiler.

Özellikle de, alt segmentlere gelen lüks donanım, kullanıcıların daha fazla ödemesine neden olsa da, memnuniyet ve talep de yaratıyor…

Yeni Opel Astra da, artık masajlı kol- tuklar, parfümlü havalandırma, akıllı LED farlar, büyük ekranlı iletişim sistemi gibi üst segmentlerin özellikleriyle doldurulmuş olarak yollara çıkıyor.

Geçtiğimiz Frankfurt IAA otomobil fuarına adeta sihirli bir küre ile gelen General Motors CEO’su Mary Barra, Opel’in yakın gelecekte özellikle yeni Astra ile kompakt sınıf liderliğine çıkacağını ve GM Avrupa operasyonunun yeniden karlılığa geçeceğini müjdeliyordu.

“Yeni Astra için en modern teknolojileri kullanmaktan çekinmiyoruz!” derken, Amerikan GM markalarının bile üstünde modernlikten bahsediyordu. “10 yıl içinde otomotiv endüstrisi büyük değişiklikler yaşayacak!” sözleriyle de, artık otomobillerin motor ve süspansiyondan başka, özellikle tasarım ve teknolojik özellikler ile birbirlerinin önüne geçeceğini anlatıyordu.

Opel markasının “Umparken im Kopf” yani marka algısını değiştirmeye başladığı reklam kampanyası, şimdi yeni Astra’nın “Upsetting the Luxury Class” yani lüks sınıf otomobilleri rahatsız edecek kadar, yüksek teknolojik ve konfor donanımıyla geldiğinin sloganına dönüştü!..

116 yıllık Alman markası, uzun yıllardır ekonomik modellere konsantre olmuştu, diyen Barra, artık müşterilerin önyargılarının değişmesi gerektiğini söylüyor… “Kanı, artık premium’a doğru farklılaşmalı!” derken, son 16 yıldır zarar eden Opel markasının yeniden şaha kalktığını vurguluyordu!..

2022’de vergi öncesi operasyonel karını yüzde 5’e ve şu anda %6.7 olan pazar payını da % 8’e çıkarmak isteyen Opel, tüm bu iddiasını Rusya pazarından çekilmiş olmasına rağmen sürdürüyor…

Mary Barra, yeni Corsa’nın ardından Chevrolet Cruze platformunda hazırlanmış yeni Astra ve yepyeni bir SUV modelinin de katılacağı yakın geleceğin tüm yeni Opel’leriyle müşterilerin algısını değiştireceklerinden emin… “Opel, bir moda olacak!” diyor, Barra, GM’in tüm kaynaklarının aktarıldığının altını çizerek!..

Opel’in kablosuz 4G OnStar servisi gibi yüksek teknoloji olanakları kullanmaya başlamasının ardından, ekonomik sınıf modellerde de “automated drive” yani sürücüsüz giden otomobilleri yollara çıkaracağının da ilk sinyalleri, yine Mary Barra tarafından verildi. “Avrupa’da temsil edilmemiz gerek! Avrupa’yı kazanmamız gerek! Opel’e olan yatırımımız, bu düşüncemizi yansıtıyor” sözleri de, GM’in öngörülerine şüphe bıraktırmıyor!..

Peki, bu ürün odaklı strateji, acaba, Opel’lerin fiyatlarının yükselmesine neden olmayacak mı, diye Mary Barra’ya sorduğumuzda, verdiği cevap da çok ilginçti; “Yeni modellerin giriş seviyeleri, eskileriyle yakın fiyatta olacak!”… Fakat, lüks donanımın küçük segmentlerdeki etiket rakamlarını kabartacak olmasına da hayır demiyordu…

Daha zengin donanım paketleri ve daha lüks aksesuar, önümüzdeki 5 yıl içinde 29 yeni model çıkaracak olan Opel’in yolunu ekonomikten premium’a doğru çeviriyor!..

Aklımıza da bir söz geliyor: “Alan memnun, satan memnun!”

Opel Group CEO Dr. Karl-Thomas Neumann ve General Motors CEO

Mary Barra, Astra K ile Opel’in imajının yükseleceğini söylüyorlar.

Yeni Astra’nın Sports Tourer’ı bile büyük SUV’lerin lüksüyle geliyor!..

Okan Altan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.