Merhaba asfalt

En zorlu arazilerin en iddialı modeli Land Cruiser Prado, 2016 model yılı için Avrupalılaşırken yol dinamizmini artırmış.

Auto Show - - CONTENTS -

Toyota, 60 yılı aşan Off-Road birikimiyle Land Cruiser’ın bir arazi efsanesi olmasını sağlamıştı. 4x4 pazarının bir ikonu olan Land Cruiser Prado, iki yıl önce Toyota’nın değişen tasarım anlayışıyla makyajını “taze”lemişti!.. Fakat, Off-Road kabiliyeti ve dayanıklılığını da halen en üst seviyede tuttuğunu iddia ederek.

1951 yılından bu yana üretilen Land Cruiser, aynı zamanda Toyota tarihindeki en yaşlı model ismi. Hatta, Land Cruiser ismi, popülaritesi ve yüksek 4x4 kabiliyetiyle bazen Toyota markasının bile önüne geçmiş bir isim.

Daha ekonomik dizel motorla gelecek

Ağır emisyon şartnamelerinin sınırlarını aşan dev motorlarıyla artık Avrupa’da satılması çok zor olan büyük Land Cruiser 200 yani V8’lerin yerini yavaş yavaş, Prado olarak bilinen, 4 silindirli motorlu Land Cruiser’ların 2.790 mm standart dingil mesafeli şekilleri, doldurmaya ça- lışacak… Prado, 2013 yılında büyük teknik değişiklikler, dış kabin ve iç kabin yenilikleriyle bu son şekline kavuşmuştu. 190 HP ve 420 Nm’lik 3.0 litre 4 silindirli Turbo Diesel motoru ise, şimdi 2016 model yılı için yüzde 9 daha az tüketen, 2.8 litrelik bir yeni turbo dizelle değiştirildi. 177 HP’lik bu yeni 4 silindirli 2.8 litrelik dizel, 194 gr/km CO2 emisyonu ve Nox salımını yüzde 99 azaltan Toyota’nın yepyeni Selective Catalytic Reduction (SCR) üreli sistemiyle Euro 6 normlarına uygun olması, 7.4 lt/100km’lik tüketimi ve 2950 kg’lık gövde ağırlığını rahatlıkla kaldırmasıyla da oldukça iddialı… “Dünya Dizeli” olarak adlandırılan bu yeni, 2755 cc’lik D-4D turbo dizel motoru, yeni Hilux’ta da kullanmış ve özellikle sessiz çalışmasına hayran kalmıştık.

Yeni motorun performansı yeterli

1600 ila 2400 d/d aralığında 420 Nm’lik maksimum tork sunarak 3 tonluk çeki kapasitesine de izin veren yeni motor-

Yeni Prado, aslında 2013

yılında yenilenmişti. Şimdiki fark, yeni Euro6

D-4D dizel motor.

Yılların tecrübesiyle Toyota, safkan bir OffRoader’ı olabilecek en kullanışlı hale getirmiş.

Land Cruiser’ın arka koltukları için de ısıtma ve klima var. la birlikte, 5 ileri yerine artık 6 ileri Super ECT otomatik şanzımana da kavuşan “Avrupalı” Land Cruiser Prado, standart şeklinde yine 6 ileri manuel şanzıman sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.