Ulaşım akıllanıyor

Güvenlik teknolojilerinden ödün vermeyen ve her geçen gün yeni teknolojileri pazara sunmaya devam eden Toyota, araçlarında Geliştirilmiş Akıllı Ulaşım Sistemi olan ITS’i kullanmaya başladı.

Auto Show - - TEKNOLOJİ TOYOTA ITS -

Japonya’da standart hale gelen 760 MHz frekanslı ITS sistemi sayesinde diğer araçlardan veri alınıp, onlara veri gönderilebiliyor. Toyota üç modeline ITS bağlantı sistemini uygulayarak, sürücülere yardımcı olmaya başladı. Toyota, bu sistemi dünyada ilk kez seri üretim otomobillerde kullanmasıyla da dikkat çekiyor.

Bu ileri güvenlik yardımcısı sayesinde sürücü, otomobilin sensörlerinin algılayamadığı tehlikeler ve uyarılar hakkında bilgi sahibi oluyor. İletilen bilgiler araçtan araca, araçtan dış altyapıya veya dış altyapıdan da araca gönderilebiliyor. Alınan veriler arasında trafik ışıklarının durumu, kör noktadaki araçlar ve yayalar gibi kritik detaylar yer alıyor. Bu tür durumlarda sürücü sesli ve görsel olarak bilgilendiriliyor. Toyota bu sayede trafik kazalarının yüzde 40’ını kapsayan kavşak kazalarını azaltmayı amaçlıyor.

Araçtan araca gönderilen bilgiler ise öndeki otomobilin yavaşlama, hızlanma veya aniden durması gibi uyarıları içeriyor. Böylece ani kazaların önlenmesinin yanında trafiğin daha akıcı bir şekilde ilerlemesi sağlanıyor. Ayrıca kullanılan aracın arkasından gelen ambulans gibi acil durumlar için de ITS sistemine sahip araçlara sistem alt yapısı uyarı gönderiyor. Toyota, ITS teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte, geleceğin mobilite anlayışına güvenlik, verimlilik ve özgürlük katacağına inanıyor.

Sürücüler sesli ve görsel olarak bilgilendiriliyor.

Güvenli trafik ortamı sağlanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.