BUGATTI VISION GRAN TURISMO

YenibirBugatti100yıldabir gerçekleşenbirolaydırveartıkbuolayın zamanıgeldi.Enazındanyarışoyunları için…AncakVeyron’unhalefininbazı işaretlerinişimdidengörebiliriz.

Auto Show - - EDITOR -

Mavi mucize

Kısabirsakinsürüşünardındangazasonuna kadar basıyorum. Çift debriyajlı şanzıman bir patlama sesinin ardından dördüncü vitese geçiyor, 8.0 litrelik 16 silindirli motor yaralı bir vahşihayvangibikükrüyorvedeviribresiyıldırım hızıyla kırmızı bölgeye yükseliyor. Bir sonraki vites değişiminde de aynı şeyler tekrarlanıyor. Birkaç saniye içinde bu 1650 HP’lik otomobil, 430 km/s’nin üzerine çıkıyor. Evet, bu rakam bir LMP1 yarış otomobilinin Le Mans Pisti’nin bu noktasındaulaşabildiğinden100km/sdahafazla!

Bir saniye! Yarış pistinde bir Bugatti mi? Böyle şeyler sadece geçmişte vardı. Örneğin 1930’lu yıllarda2bindenfazlakezpodyumaçıkanTyp35, büyükihtimalleotomobiltarihiningelmişgeçmiş en başarılı yarış otomobiliydi. Peki ama bugün? Ne yazık ki abartılı gücüne rağmen güncel bir Bugatti’nin doğal yaşam alanı yarış pistleri değil, şehirlerin zengin bulvarları.

Önce dijital dünyada gerçekleşecek olmasına rağmen,yakınbirgelecektebudurumdeğişecek. Ancakherşeysırayla!Veyron16.4’ten45adetürettikten sonra Bugatti, 2016 başında, yani 10 yıllık birsüreninardındanüretimsonaerdirilecek.Yani VWGrubu’nunprestijobjesinebirtakipçigelmesinintamzamanı.Chironadıverilecekolanbuaracı biraz daha beklemek gerekeceğinden Bugatti, aracınbirkonseptversiyonunuhazırlamayıtercih etti. Bu karbon başyapıt gerçek bir mavi mucize ve türünün tek örneği olarak kalmayacak. Vision

YARIŞAHAZIR Konsept,birBugatti yarışotomobilininnasıl görünebileceğihakkında ipuçlarıveriyor:Vahşi!

Güzel ve çirkin: Bugatti Vision Gran Turismo ikisi de olabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.