KADJAR İLE KAZ DAĞLARI

Auto Show - - EDITOR -

Seyirci kalma yaşamaya başla

Atlas dergisi ekibi bu kez Kaz Dağları’nın tam merkezindeki Edremit’in Güre beldesindeydi. Atlas ve

Renault KADJAR ekipleri, dergi okurları ve basın mensuplarının katıldığı etkinlik 9-11 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleşti.

Bora Jet’le bölgeye uçan basından dostlarımız, yörenin doğa ve kültür değerlerini keşfetti, unutulmaz bir hafta sonu yaşadı. Yeşil Kundura etkinliğe

Wolverine marka botlarıyla destek vererek outdoor koşullarını daha keyifli ve konforlu hale getirdi. Bölgenin en yeni kaplıca otellerinden Venüs Butik Otel de basın mensuplarına ev sahipliği yaptı. İlk gece Venüs Otel’in sahibi Yaşar Demirbağ ev sahipliğinde düzenlenen yemekte, davetliler arasında Edremit Be-

lediye Başkanı Kamil Saka da vardı. İkinci gün, basın mensupları Kaz Dağları’nın muhteşem coğrafyası ve tarihini, Türkiye pazarına yeni giren Renault KADJAR model arazi aracıyla keşfetti. Davetliler iki gün boyunca Edremit Körfezi boyunca uzanan bu özel coğrafyanın efsanelerini dinledi, müzelerini gezdi, kanyonlarını, şelalelerini keşfetti ve sularından içti.

Gezide ilk durak Altınoluk’un 4 kilometre doğusundaki Antandros antik kentiydi. Burada yapılan kazılarda bir Roma soylusunun 6 odalı villası ortaya çıkarılmış. Villanın tabanlarındaki seramikler ise bu toprakların zengin tarihine ışık tutacak güzellikte. Bugüne kadar çıkarılan diğer eserler Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi’nde sergileniyor.

Gezinin ikinci durağı ise Çamlıbel’deki Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’ydi. Alibey Kudar’ın kurduğu müze, Türkiye’nin ilk özel müzelerinden biri. Müze, yörenin sakinleri Tahtacılar’ın kültürünü yansıtıyor. Bir sonraki mola ise Pınarbaşı’ndaki Ağlayan Şelale’de verildi. Ve Hasanboğuldu… Burası bölgenin en önemli mesire ve piknik yerlerinden. Göle adını veren Hasan’ın öyküsünü, Sebahattin Ali kaleme almıştı. Yörük güzeli Emine’ye kavuşmak için törelere göre 40 okkalık tuz çuvalıyla dağları tepeleri aşmaya çalışan çelimsiz âşık Hasan’ın bu hüzünlü hikâyesini, bu kez Sütüven Şelalesi’nin akan sularının önünde dinledi Atlas okurları ve basın mensupları. Yolculuğun son noktası ise Mehmetalan köyü yakınındaki Akaleos Kampı’ydı. Kamp sahibi Ali Akbulut ev sahipliğinde basın mensupları, Renault KADJAR ve Wolverine ekipleri doğanın keyfini çıkardı. Pazar günü Kazdağı Milli Parkı gezisi için erkenden hareket edildi. Öğle saatlerinde Kazdağı’nın en bilinen efsanesinin adıyla anılan Sarıkız Zirvesi’ne varıldı. Kazdağı Milli Parkı, barındırdığı 31 adet endemik bitki türüyle Anadolu’nun en önemli doğa hazinelerinden biri. Ege’yi yükseklerden seyreden dağlar ayrıca tarihten beri tam bir efsaneler diyarı.

Günün sonunda davetliler unutulmaz anılarla Kaz Dağları’ndan ayrıldı.

Atlas dergisi ve Renault Kadjar, “Seyirci Kalma Yaşamaya Başla” başlığıyla Kaz Dağları’nda özel bir etkinlik düzenledi.

Kaz Dağların’nda Ağlayan Şelale’yi ziyaret edebilirsiniz. Antandros Antik Roma Villası da ziyaret edilebilecek yerler arasında. Renault Kadjar arazi ve şehir içi kullanımı özelliklerini bir araya getiriyor. Geniş bagaj hacmi, dizel otomatik vites seçeneği, 4x2 veya 4x4 versiyonları , tutumlu yakıt tüketimi ve internete bağlantı imkanı veren multimedya sistemine sahip olan Kadjar, “ileri sürüş destek sistemleri” ile donatılmış durumda.

Zirve yürüyüşü Sarıkız Tepesi’ne yapıldı. Yeşil Kundura’nın Wolverine marka botları outdoor aktivitelerinde davetlilere konfor ve kullanışlılık sağladı.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.