FORMULA 1 KAHİNİ

Red Bull’un hala motor sorununu çözememesi ve Renault’un motor tedarikçiliğinden ayrılma ihtimalleriyle, Formula 1’in güç dengelerinin önümüzdeki sezon tamamen domine edilmesi kuvvetli bir ihtimal! McLaren’den Jenson Button “Motor piyasası gayet iyi” demi

Auto Show - - EDITOR -

Piyasamız gayet iyiymiş

Button’ın dediğine göre Formula 1 motor piyasası gayet iyiymiş... Honda, motor tedarikçiliğine soyunmadan önce de Formula 1’de üç motor tedarikçisi varmış; Renault, Lotus’u devralırsa da yine eskisi gibi üç motor tedarikçisi kalır ve bir şey değişmezmiş... Bu nasıl matematik! Red Bull’u öyle ya da böyle Ferrari ile anlaştıracaklar, başka çare yok; yoksa marka Formula 1’den kopmak zorunda kalacak ama Honda 2017’den önce motor tedarik edemeyeceğine göre, önümüzdeki sezon Mercedes ve Ferrari motorları tarafından domine edilen daha sıkıcı bir sezon, biz fanatikleri beklemeyecek mi!

Button’ın Autosport’a yaptığı açıklamalara göre; Formula 1’de motor, kazanmak için tek faktör değilmiş… Lastik kullanımı, aerodinamik, takım stratejileri ve pilotlar da önemliymiş! Yanlış stratejilerle takımlar yarışabilir ama motorsuz Formula 1 araçları maalesef henüz hareket etmeyi dahi başaramıyor sevgili Button!

Sorun Ferrari ve Mercedes motorlarının yarışları domine etmesinden çok, ana üretici olan iki markanın, günümüzde olduğundan daha katı bir şekilde, güncellemelerini motor satın alan markalardan saklayacak olmaları.

Biraz farklı bu gençler

Paragöz Bernie Ecclestone ve eski FIA başkanı Max Mosley, Alman televizyon kanalı ZDF’ye konuştular. Kaçıranlar üzülmesin; ben izledim, sinirlerim zıp zıp zıpladı!

Özetle Bernie Amca Formula 1’in eski popülaritesini kazanabilmesi için gençlerin fikirlerinin alınması gerektiğinden, Formula 1’in bir spor olduğu kadar aynı zamanda bir eğlence olduğundan ve mevcut kurallarla izleyicilerin eğlenemediğinden, pilotların çok fazla yardım aldığından, araçları pilotlar kadar mühendislerin de müdahale ederek kullanmış olduğundan, kuralların baştan yazılması gerektiğinden bahsetti...

Hani Formula 1’le ilgili geri bildirim alınan sosyal medya mecralarındaki izleyiciler, bu sporun gerçek kitlesi değildi!

Bir insan söylediği her şeyi mi inkâr eder kamera önünde. Pes artık!

Cesur çocuk Merhi

Manor takımı yedek pilotu Roberto Merhi’nin, 2016’da takımının ilk iki koltuğunda yer bulamaması durumunda başka bir seriye geçmeyi düşündüğünü söylemesi, birçok Formula 1 yorumcusu tarafından eleştirilse de, bu görüşü savunan yabancı basın mensubu çoğunlukta!

Manor takımı önümüzdeki sezon aerodinamik güncellemelerine, Mercedes’ten alacağı motoru ve Williams’tan alacağı vites kutusunu da ekleyecek. Şampiyon bir takım çıkmayacağı ortada olsa da, bu sezon olduğu kadar da zayıf kalmayacağı bir gerçek Manor’un. Takım yetkililerinin, şimdiki gidişata göre Merhi’ye ilk iki koltuğu verme ihtimalleri de pek olmadığına göre, pilotun başka bir seride yarışması ya da bu blöfü takımına yapması gayet mantıklı.

İşe yarar mı? Zor ama umut Formula 1 pilotunun ekmeği.

Manor yedek pilotu Roberto Merhi; Formula 1’de gelecek sezon üçüncü pilot olmak yerine GP3, WEC ve IndyCar’da yarışmayı tercih edeceğini söylemiş. Doğru karar!

Kalust Şalcıoğlu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.