Beklemeye değdi

Honda 9 yıl önce HR-V üretimini durdurmuştu. Tekrar hayata dönen crossover, bu süreyi çok iyi kullanmış.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Haydan gelen huya gider. Honda 1999 yılında ilk kuşak HR-V’yi tanıttığında, bu otomobil türünü üreten ilk markalardan biriydi. Araçta 4 tekerlekten çekiş sistemi opsiyonu da, iki kapı opsiyonu da vardı. Ayrıca kompakt boyutları (uzunluğu 4 m civarındaydı) sayesinde hem hafif hem de tasarrufluydu ve buna rağmen biraz macera hissi de verebiliyordu. Bu tür küçük SUV’lar günümüzün en aranan türlerinden biri.

Ne yazık ki HR-V 2006 yılında ortadan kayboluverdi. Bugünse ikinci kuşağıyla geri dönüyor. Bu yeni modelden, rekabetin en zorlu olduğu sınıflardan birinde, Audi Q3’ten Opel Mokka’ya kadar çok sayıda önemli rakiple mücadele etmesi bekleniyor.

Yeni HR-V görsel olarak gayet etkileyici bir araç. Hatta -en azından önden bakıldığında- “sonunda yeni bir Honda!” diyebilirsiniz. Bunun dışında tasarımcılar, coupeleri hatırlatan gerçekten şık çizgiler yaratmışlar. B sütunundan itibaren yumuşak bir eğimle alçalan cam çizgisi ve arka kapı kollarının gizli olması 2 kapılı bir araç gibi algılanmasına yardımcı oluyor. Hem de tavanın neredeyse yere paralel ilerlemesine rağmen. Tavanın alçalmaması ise baş mesafelerinin arka koltuklarda da bonkör olmasını sağlıyor. Tam LED farlarsa bu sınıf için biraz yüksek bir donanım.

HR-V’nin iç me- kanı da beğeni topluyor: Hoş görünümlü göstergeler ve klima ünitesi, konforlu ve büyük koltuklar... Kokpitte gözü rahatsız eden tek olumsuzluk ise sert plastikten üretilmiş geniş yüzeyler.

Honda’nın 1.6 lt 120 HP’lik dizel motoru güçlü, iyi çalışan hatta keyif veren bir makine. Bunu sağlayan ise 1300 kg’lık ağırlığın fazla yüksek olmaması. Gerçekten de motorun tek zayıflığı, tam gazla devirlenirken biraz homurtulu çalışması. Süspansiyon ise sportif yerine yumuşak kullanımları sevmiyor. Ancak keyifli gezintiler, HR-V’nin genel tarzına çok uyumlu bir kullanım şekli.

Dizel motoruyla HR-V’nin sürüşü

de görünüşü kadar dinamik.

Yeni HR-V 4.30 m’lik uzunluğuyla günümüzün yükselen trendi olan kompakt SUV’ların boyutlarında.

Kokpit tasarımı gayet hoş ama sert plastik oranı biraz fazla.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.