Auris’e güç takviyesi

Tazelenen, hızlanan ve kalitesi artan Auris, rakipleri karşısında elini güçlendirdi.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Evet, Auris’in de makyaj zamanı geldi. Ancak bu tazelemenin dış görünümdeki etkileri fazla değil. İç mekandaysa tablet bilgisayar şeklindeki 7 inçlik dokunmatik ekran dikkat çekiyor. Ne yazık ki sürüş sırasında sürekli yanlış yerlere bastığınızdan, ekranın kullanımı canınızı sıkabilir. Tüm bunlara biraz krom dekorasyon ve bolca yumuşak dokunma hisli plastik yüzey eklenmiş. Tamam, iç mekanda hala bolca sert plastik var ama bunlar çok iyi gizlenmiş.

Kaputun altındaysa artık 4 silindirli modern bir turbo benzinli motor görev yapıyor. 116 HP güç üreten 1.2 lt’lik direkt enjeksiyonlu motor, Avrupa pazarında bugüne kadar kullanılan 1.6 lt 136 HP’lik atmosferik makinenin yerini aldı ancak Türkiye pazarında 1.6 lt benzinli motor kullanılmaya devam ediyor. 1.2 lt’lik küçük motorda, 1500-4000 d/d gibi geniş bir devir aralığında korunan 185 Nm’lik maksimum tork değeri, kalkıştan itibaren bolca çekiş gücü anlamına geliyor. Esnekliğiyle göz dolduran motor hem hızlı sollamalar, hem de düşük devirli keyifli gezintiler için uygun bir karakter sunuyor. Temiz vites geçişlerine sahip 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilen bu sessiz motorla Auris, 0-100 km/s hızlanmayı 10 sn civarında tamamlıyor. Makyajlı Auris şehir içi trafiğinde rahatça ilerlemenizi sağlayacak özelliklere de sahip: Fazla vites değiştirmeye gerek bırakmıyor ve start-stop sistemi kırmızı ışıkta beklerken veya dur-kalk trafikte motoru neredeyse hiç fark ettirmeden stop ettirip tekrar çalıştırıyor. Bu motor-şanzıman kombinasyonunun tüketim değeri ise 100 km’de 4.8 lt (112 gr/km CO2) olarak açıklanıyor.

İkinci motor değişimi ise, bugüne kadar kullanılan 2.0 lt’lik dizelin yerini alan ve BMW’den alınan 1.6 lt’lik makine oldu. 1.2 ton ile gayet hafif bir otomobil olan Auris, yeni dizelinin 112 HP’lik gücü ve 270 Nm’lik torkuyla gayet dinamik sürüş özellikleri sunuyor. Toyota’nın bu motor için açıkladığı tüketim değeriyse 4.2 lt/100 km. Makyajlı Auris’in Türkiye pazarındaki başlangıç fiyatı, 1.33 lt benzinli motora sahip Life versiyonunda 54.800 TL. Touring-Sport versiyonlarda ise 1.6 lt benzinli ve 1.4 lt dizel motorlar ve otomatik şanzımanlar var. Auris TS serisinin başlangıç fiyatı ise 78.000 TL.

2 LED farlar biraz daha keskin hatlı.

Ön ızgara ise, burun kısmının neredeyse tamamı boyunca uzanıyor.

Yeni LED’li stoplar station versiyonda da kullanılmış. Diğer her şey aynı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.