VW T6 Multivan 2.0 TDI BMT

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA -

Motor: 4 silindir, turbo, önde enlemesine; Motor hacmi: 1968 cc; Maks. güç: 204 HP-4000 d/d; Maks. tork: 450 Nm-1400 d/d; Maks. hız: 203 km/s; 0-100 km/s: 9.8 sn; Güç aktarımı: önden çekiş, 7 ileri DSG şanzıman; Yakıt deposu: 70 lt; U/G/Y: 4904/1904/1990 mm; Bagaj hacmi: 650-4300 lt; Boş ağırlık: 2160 kg; Tüketim: 6.3 lt/100 km; CO : 164 gr/km beğeni topluyor. VW’nin iç mekanıysa nesnel bir soğukluk yayarken, hem daha eski hem de daha kaba hissettiriyor. Hem de test aracımızdaki gibi parlak kırmızı renkli dekor panellere rağmen… Tüm bunlara, dataları SD karttan alan, rotaları yavaş hesaplayan ve görüntü kalitesi iyi olmayan (pikseller görünüyor) küçük navigasyon ekranı da ekleniyor. Hiç kimse bu iç mekanın gerçekten modern olduğunu düşünmeyecektir.

Transporter’ın sürüş özellikleriyse çok daha “taze” hissettiriyor. Elden geçirilen 204 HP’lik dizel motorla 7 ileri DSG şanzımanın birlikteliği kesinlikle çok iyi ama çok da pahalı bir kombinasyon. Dizel motor rölanti devrinin hemen üzerinde etkileyici bir çekiş gücü üretiyor, zorlanmadan devirleniyor ve maksimum devirlerde bile fazla gürültülü olmuyor. Bu motor-şanzıman kombinasyonu oldukça etkileyici performans da sağlıyor: 10 sn’nin biraz altında 100 km/s’ye ulaşan Transporter, 203 km/s maksimum hız yapabiliyor. Yüksek performansa rağmen 100 km’de 6.3 lt motorinle yetinebilmesi de başarılı. Günlük kullanımda bu rakam 2 lt kadar artacak olsa da, T6’nın tüketimi yine de gayet iyi. Yeni adaptif süspansiyon (opsiyonel) hem motor-şanzıman ikilisinin konforlu çalışma karakterine çok iyi uyum sağlıyor, hem de üst sınıf sedanları aratmayan bir rahatlık sağlıyor.

Buraya kadar her şey iyi. Ancak V 250d, her konuda biraz daha iyisini yapmayı başarıyor. Örneğin gücü (204 HP) aynı olmasına rağmen hızlanma değerleri birkaç ondalık saniye daha iyi, maksimum hızı biraz daha yüksek ve 100 km’de 6 lt yakıt tüketiyor. Tüm bunlara, V Serisi’nin neredeyse kusursuz olan sürüş özellikleri de ekleniyor: Motorun ses izolasyonu çok iyi, 7 ileri oranlı klasik otomatik şanzıman DSG kadar konforlu çalışıyor, üstelik süspansiyon konforu da T6’dan bir kademe daha iyi. Durum böyle olunca sürüş özelliklerinin E Serisi’ni aratmadığını söyleyebiliriz.

Tamam, Mercedes’in daha iyi olan performans değerleri T6 için çok da önemli olmayabilir. Ancak iç mekan genişlikleri için aynısını söylemek imkansız. V Serisi işte bu konuda T6’ya açık bir fark atıyor. 20 cm daha uzun olan aks mesafesi iç mekanın çok daha geniş olmasını sağlıyor. Hem de T6’da en küçük bir kısıtlılık hissi yaşanmamasına rağmen!

Fiyatlarda da alışılmadık bir manzaraya rastlıyoruz. V 250d’nin Almanya fiyatı 49 bin 183 Euro, kısa aks mesafeli ve otomatik şanzımanlı (Mercedes’te standart) T6’nın fiyatıysa 53 bin 723 Euro.

Tüm veriler incelendiğinde, V Serisi’nin T6’yı rahat bir şekilde geride bıraktığını görüyoruz. Tıpkı geçen yıl olduğu gibi...

Karakter meselesi: “Generation Six” adlı iki renkli boyaya rağmen VW hala basit görünüyor.

Modern V Serisi, uzun aks mesafesi sayesinde belirgin bir iç mekan avantajı sunuyor.

2

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.