Efsaneler ölmez

1960'larda yaptığı gibi Porsche, bu otomobilde de, hafiflik sağlamak için elektrikli tavandan klimaya kadar birçok donanımdan vazgeçmiş.

Auto Show - - MAGAZİN -

Sizin de başınıza geliyordur herhalde: Telefon gün boyu susmaz, e-mailler akın akın gelir ve bir sonraki tatil, sanki birkaç ışık yılı kadar uzakmış gibi hissedersiniz. Eğer durum böyleyse, kısa bir mola vermenin zamanı gelmiş demektir. Kulağa ne kadar garip gelirse gelsin: Hayatınızı yavaşlatmak için aracınızla biraz hızlanın!

Bu yılın en mükemmel “hızlandırıcısı” ise Porsche’ye ait. Adıysa Boxster Spyder! Geleneksel olarak Porsche, Spyder ismini normalden daha fazla hafiflettiği araçlarda kullanıyor. Elektrikli tavan mı? Sert erkeklere uymaz, at gitsin! Peki ya klima ve radyo? Ses sistemi olarak yol rüzgarı ve 6 silindirli boxerın boğuk kükremeleriyle yetinin! Ağırlığı sadece 1315 kg olan bu Porsche, hardcore Porsche tutkunlarının ağızlarını sulandıran bir otomobil. Türetildiği 330 HP’lik Boxster GTS’in ağırlığıysa 1345 kg.

Daha az Boxster ile daha fazla Porsche’nin mümkün olduğunu göstermek için tasarımcılar, sürücünün hemen arkasındaki arka kapağa iki adet çok şık çıkıntı yerleştirmişler. Bu eklenti tarihsel olarak kesinlikle doğru bir tercih, çünkü 1960’ların efsanesi 718 RS60 Spyder’da (bu ismi taşıyan ilk Porsche modeli) da benzer bir yapı vardı. Ancak o zamanlar bu çıkıntılar aerodinamik özellikleri iyileştirmek için kullanılmıştı.

Bu kadar teorik bilgi yeterli. Neticede Spyder, kullanılmak için üretilmiş bir otomobil. Tabi ki üstü açık olarak. Ancak yolculuğa başlamak için önce minicik brandanın cam çerçevelerindeki bağlantılarını sökmek gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.