KOMPAKT STATIONLAR

Golf VI karşılaştırmaların liderlik abonesi olabilir ama ikinci elde birinci tercih olmayı başaramıyor.

Auto Show - - SUMARIO -

Ford, VW ve Opel’den daha iyi

SUV sınıfındaki patlamaya rağmen kompakt stationlar, özellikle firmalar ve aileler arasında hala gözde otomobiller. Özellikle de dizel motorlu versiyonlar... Eğer iyi ve kullanışlı bir ikinci el arıyorsanız, leasingden veya filodan dönmüş araçlar mantıklı bir alternatif olabilir. Neticede araçlardaki en büyük değer kayıpları ilk üç yıl içinde gerçekleşiyor. Bu kez bir kullanılmış otomobil karşılaştırması yapmaya karar verdik ve baz dizel motorlara ve donanım seviyelerine sahip bir Ford Focus II Turnier, Opel Astra J Sports Tourer ve bir de VW Golf VI Variant’ı testimize konuk ettik. Araçların üçü de 4-5 yaş aralığındaydı ve 100 bin km civarında yol yapmışlardı. Ayrıca bakım defterleri eksiksizdi ve teknik olarak iyi durumdaydılar.

Bilindiği gibi bu karşılaştırmada kaza- nanı, sıfır kilometre otomobil karşılaştırma kriterlerimiz belirlemeyecek. Çünkü ikinci el araç arayanlar için asıl belirleyici konular, satın almanın dışında kullanım maliyetlerinin de düşük olmasıdır. Bu nedenle değerlendirmemizde, 2015 TÜV Raporu ve okur şikayetleri istatistiklerini dikkate aldık. Finalde ulaştığımız sonuçsa birinciyi açık ara belirlerken, birincinin kimliği gerçekten büyük sürpriz oldu.

Değerlendirmelerde TÜV Raporu ve okur şikayetleri dikkate alındı.

Dizel motorlu kompakt stationlar bolca eşya taşıyabiliyor ve az yakıyorlar. Piyasanın en iddialı 3 modelini karşılaştırma için bir araya getirdik.

Ford: Düz yükleme eşiğiyle pratik. Hacim 490-1516 lt arasında. Yükleme kapasitesi

492 kg.

Opel: Yükleme eşiği ve yan duvarlar düz. Maksimum 1550 lt ile karşılaştırmanın en

büyük bagajına sahip.

VW: Zeminle eşik arasında yükseklik farkı var. Hacim 505-1495 lt arasında. Yükleme

kapasitesi 536 kg.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.