VOLVO XC90

Benzinli motoruyla Volvo’nun büyük SUV’u, etkileyici özellikler sunarken, kesinlikle abartılı görünmüyor.

Auto Show - - SUMARIO -

Küçük motor, güçlü görünüm

Yeni XC90’nın ne kadar heybetli göründüğünü fark etmek için kaçamak bir bakış yeterli. Örneğin temiz çizgilere sahip büyük ızgarası ve şık tasarımlı farlarıyla tamamen farklı ve güçlü bir karaktere sahip olduğunu hemen hissettiriyor.

ÖNE ÇIKANLAR

Geniş iç mekanı ve bir Volvo’nun, İskandinav tarzı berrak imajı, devasa boyutlarına rağmen XC90’a zarafet kazandırıyor. Aracın teknik verileri de bunu destekliyor: 320 HP, 230 km/s, turbo ve kompresörün birlikte kullanılması…

ÖZELLİKLER

Ne yazık ki bu hoş hisler, motor devirli kullanıldığında kötü yönde değişmeye başlıyor: 4 silindirli makine yüksek devirlerde zorlandığını hissettiriyor. Bunun dışında maksimum hızına 8’inci yerine 6’ncı viteste çıkabiliyor. Bu da anlık tüketim değerinin çok yükselmesine (10 lt/100 km seviyesinin üzerine çıkıyor) neden oluyor.

Test ölçümlerimiz de, sübjektif değerlendirmelerimizin doğru olduğunu gösteriyor. Örneğin Volvo’nun açıkladığı 6.5 sn’lik 0-100 km/s hızlanma süresi, testlerimizde yarım saniye daha uzun çıktı. Bunun dışındaki konularda ise XC90, her şeyi gayet iyi yapıyor. İki tonluk (yine de bu ligin hafif sıkletlerinden biri) ağırlık kullanım sırasında neredeyse hissedilmiyor, frenlerse bir spor otomobilin performansını sunuyor: 100 km/s hızda duruş mesafesi 34 m. Süspansiyon konforu da başarılı. Küçük darbeler dışında süspansiyon, 20 inçlik dev jantlara rağmen, zemin bozukluklarının etkilerini konforlu bir şekilde emiyor. Birinci sınıf koltuklar, düşük gürültü seviyesi ve çok iyi Bowers-Wilkins (opsiyonel) müzik sistemi de buna eklenince XC, ideal bir uzun yol aracı haline geliyor. İç mekanın genişliği ve sunulan bolca eşya gözü de beğeni toplarken, multimedya sisteminin kullanım zorluğu can sıkabiliyor: Çok sayıdaki mönü ve alt mönü yerleşiminin doğru bir şekilde ezberlenmesi gerekiyor. Ayrıca parmak izleri de güneşli günlerde fonksiyonların ekranda takip edilmesini zorlaştırıyor.

MALİYETLER

Bu dev SUV için Volvo, Almanya’da 57 bin 800 Euro’luk bir başlangıç fiyatı belirlemiş. Ancak ekstra donanım listesinden birçok kalem tercih edildiğinde fiyat, test aracımızdaki gibi 90 bin Euro sınırına dayanıyor. Türkiye paletinde ise T6 benzinli motoru yer almıyor. Türkiye başlangıç fiyatı ise 2.0 lt dizel D5 (225 HP) motoruyla birlikte 333 bin TL.

Dev bir SUV olan XC, sadece 5 cm farkla 5 metre seviyesini ıskalıyor.

Apple CarPlay’i de destekleyen bilgi-eğlence sistemi modern ama kullanımı optimize edilememiş.

Stoplar markanın tipik tarzında. Bagaj kapağı büyük ve tek parça.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.