ORTA SINIF SEDANLAR

İngilizlerin vahşi kedisi yabancı topraklarda: XE büyük rekabetin olduğu makam aracı sınıfına cesurca girdi. Bakalım Jaguar orta sınıfta avlanabilecek mi?

Auto Show - - SUMARIO -

Jaguar orta sınıfa saldırıyor

Jaguar kendisini yeniden tanımlıyor. İngiliz marka, vahşi kedilerinin üzerindeki nostalji tozlarını tamamen temizledi. Bundan böyle Jaguar, orta sınıfta da boy gösterecek. Lüks sınıftan aşağıya doğru yapılan ve yıllardır süren geçişin son örneği XE oldu. XE, Mercedes C Serisi gibi çok güçlü rakiplerin olduğu bir pazarda rekabet etmek ve teknolojileriyle de müşterileri etkilemek zorunda. Sınıftaki diğer bir önemli rakip ise, ileri teknoloji konusunda tam bir egzotik olan Infiniti Q50.

ALIŞILMADIK DERECEDE SIRADAN

Geleneksel düşünceye sahip olanlar hala şikayet etse de XE, bir Jaguar için alışılmadık derecede dikkat çekicilikten uzak bir model. Kuzu postuna bürünüp ava çıkmak akıllıca bir hareket. Neticede modellerin hatırı sayılır bir kısmı makam otomobili olarak görev yapan orta sınıfta Jaguar, fazla dikkat çekip “sivrilmek” istemiyor. Jaguar’ın tek hedefi buradan iyi para kazanmak. Ancak bunun için gündeme alınan bazı tasarruf önlemleri, gayet rahatsızlık verici olabiliyor.

Direksiyona geçip elit bir atmosferin keyfini sürmeyi bekleyenler, etkileyici deri koltukların dışında hayal kırıklığına uğrayacaktır: İçleri boşmuş gibi hissettiren sert plastik yüzeyler, yerlerine sağlam oturtulmamış birbirine temiz bir şekilde eklenememiş döşeme parçaları, kenarlarında keskin çapaklar kalmış parçalar ve kapatılmamış boşluklar… Pardon ama, bu tür zayıflıkları çok daha uygun fiyatlı bir otomobilde eleştirirdik. Bu nedenle bu zayıflıklar Jaguar’da daha fazla göze batıyor. Özellikle de rakiplerinin kalite konusunda eleştiri almadıkları düşünüldüğünde...

Mercedes ise kalite konusunda neredeyse ışıldıyor. C Serisi’nin kokpiti gözler ve parmak uçlarınız için bir şölen gibi. Bu deri, cila ve kromdan oluşturulmuş ortamda bir kalite sorunu görebilmek büyüteçle bakıldığında bile zor. Parça birleşim noktaları arasındaki uyum ve malzeme kalitesi gerçekten çok iyi. Peki ya yüksek fiyat? Fiyatı belki yüksek ama bunun karşılığını metal çerçeveli şalterlerden muhteşem ekran grafiklerine kadar her yerde alıyorsunuz.

Infiniti de yüksek fiyatıyla dikkat çekiyor. Hatta teste konuk olduğu süslü Sport Tech versiyonun 51 bin 350 Euro’luk fiyatı, karşılaştırmanın en yüksek rakamı. Nissan’ın premium markasının detayları hem Mercedes’teki kadar mükemmel, hem de Avrupalı tüketicinin beğenisi için pek uygun değil. Kokpitteki renkli karmaşayı gerçekten sevmek gerekiyor. Diğer taraftan premium hissettirmekle ilgili herhangi bir sorunu yok.

GÜÇ CANAVARI DİZEL

Jaguar en azından iyi gitmeyi başarabiliyor mu? Cevap açık bir evet! Hatta harika gidiyor! XE’nin 180 HP güç üreten, derinden gelen ama asla gürültülü olmayan seslerle çalışan dizel motoru tam bir güç canavarı. Ayrıca gaz komutlarına canlı tepkiler veriyor ve ZF’in 8 ileri oranlı otomatik şanzımanıyla uyum içinde çalışıyor. Yani teknolojileri harika! Şanzıman gaz pedalına sert basıldığında biraz sert bir şekilde vites düşürse de, hemen üst viteslere geçiyor. Bu da hızlı yolculuklarda devir seviyesini düşürerek konfor seviyesini artırıyor. Örneğin 200 km/s hızla ilerlerken devir sayacında okunan rakam sadece 2800 d/d. XE fren konusunda da etkileyici: 100 km/s hızda frene sonuna kadar basıldığında araç, 35 m’den daha kısa bir sürede durabiliyor. Burada Mercedes bile bu kadar etkili frenlere sahip değil.

ETKİSİZ HAFİF ÜRETİM

C Serisi ağırlıklı olarak çelikten üretilmiş ve az miktarda alüminyum kullanılmış olmasına rağmen Jaguar, 1648 kg ile sadece 11 kg daha hafif. Burada insan şu soruyu sormadan edemiyor: Hafif metal

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.