RENAULT ESPACE

Kötü zemin, yumuşak süspansiyon... Bu kombinasyon Espace’ın aklını karıştırıyor.

Auto Show - - SUMARIO -

Espace’ın tekerleği havalanıyor

Intense donanım paketinden itibaren yeni Espace’da, Multi-Sense adlı bir adaptif sürüş sistemi opsiyonu sunuluyor. Bu sistemde sürücü, Sport, Eco, Neutral ve Comfort olmak üzere 4 program arasından (farklı süspansiyon tepkileri) seçim yapabiliyor. Ancak Sport mod dışındaki seçimlerin tamamında süspansiyon çalışma karakteri yumuşak kalıyor.

Hatta aşırı yumuşak da diyebiliriz. Bunu yaptığımız test sürüşleri sırasında keşfettik. Birbirini kısa aralıklarla takip eden zemin dalgalarının olduğu parkurlarda aracın arka kısmı sallanmaya, en kötü durumda ise tekerlekler havalanmaya başlıyor: Aracın helezon strokları zemin dalgasının üstünde kısaldıktan sonra amortisörler, yeterince hızlı bir geri itme gerçekleştiremiyor.

Konfor dezavantajının dışında bu durum, tahminlerimize göre tehlikeli bile olabilir. Örneğin bir virajda meydana geldiğinde arka tekerlekler tutunma kabiliyetlerini kaybedebilir, en kötü durumda ise araç spin atabilir.

Sonuçları kontrol edebilmek için yaklaşık 20 gün sonra başka bir Espace’ı da teste aldık ve bunu yaparken aynı motorizasyon (160 HP’lik dizel) ve aynı jant ölçülerine (19 inç) sahip olmasına dikkat ettik. Referans olarak DCC süspansiyonlu bir VW Passat ile ayarlı amortisörlere sahip bir Mercedes GLE 400 Coupe’yi de yanımıza aldık. Renault’nun arka tekerleği ikinci testte de havalanırken, referans araçlarımız aynı noktadan aynı hızda geçtiklerinde herhangi bir olumsuzluk, en küçük bir sürüş dengesizliği veya konforsuzluk gözlemlemedik.

Lastiğin altında boşluk! Espace’ın arka lastiğinin nasıl havalandığı rahatça görülebiliyor.

2. Test

Karşılaştırma için: Passat 1.4 TSI, aynı noktadan aynı hızla geçiyor ama hiç sorun yaşamıyor.

1. Test

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.