BMW 218i COUPE

Son derece iyi görünen bir Premium coupe ve 1.5 litrelik benzinli motor mucizesi bir araya gelince, tadından yenmeyecek bir otomobil ortaya çıkmış.

Auto Show - - SUMARIO -

Coupe’de 1.5 litre mucizesi

İ yi görünen otomobillerin sayısı günümüzde büyük bir hızla azalıyor. Maliyet kaygıları yaşayan ve Avrupalı çizgilerin hakimiyeti altında kalan tasarımlar birbirlerinin birer kopyası olmaya başladı. Aslında Premium markalardan BMW de bu durumu yaşıyor. Ama onlar yine de araya serpiştirdikleri özel modellerle, farklılıkları ortaya çıkarmayı başarıyor.

İşte o otomobillerden biri 218 Coupe… Fotoğraflardan da göreceğiniz gibi, dururken bile yerinde duramayan bir karakteri var. Dururken bile hareketliymiş gibi görünmesini çok sevdim. Bunun yanına bir de, coupe formunun doğru şekilde işlenmesi eklenince, son derece iyi görünen bir otomobil ortaya çıkarılmış. Bu otomobilin en sihirli yanlarından biri de, tüm renk seçenekleriyle uyumlu bir gövde tasarımına sahip olması. Elbette bunun yanına, her zaman olduğu gibi son derece şık görünen ızgara da eklenince, yakışıklı bir araç ortaya çıkması zaten kaçınılamazdı.

Bu tasarımın bütünleştiği detaylar da son derece iddialı. Elbette öncelikle fiyattan söz etmek gerekiyor. Fiyat etiketlerini artık yakalamaya zorlandığım bir dönemde, bu araç için 113 bin TL gibi bir fiyat belirlenmiş durumda. Dizel ve otomatik birlikteliğini sunan bir kompakt aracın fiyatının 100 bin TL’ye dayandığı günümüzde, bence BMW 218i Coupe, son derece başarılı bir fiyat etiketine sahip. En azından fişek gibi görünen ve tüm bakışları üzerine çekecek tasarım farkı için bile, bu fiyat farkı ödenebilir.

Elbette fiyatın bu seviyede olmasının en önemli nedeniyse, sihirbaz olarak adlandırdığım 1499 cc hacmindeki turbo benzinli motor. 3 silindir mucizelerinden biri olan bu ünite 4500 d/d’de 136 HP güç üretiyor. Bunun yanına bir de 1250 d/d gibi, neredeyse rölanti dev-

Tasarım konusunda iddialı. Sürüş karakteri keyif veriyor. Güvenlik üst düzeyde. Yönlendirme sistemi çok iddialı. Bazı eksik gördüğüm yanları oldu ama bu aracı satın almamam için önümde neredeyse bir engel yok diyebilirim.

Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir Yakışıklı olmak mı? Nereden bakarsanız bakın kesinlikle çok karizmatik.

Yaşam alanı tasarımı iyi ama artık çoğunluk

değişiklik istiyor.

Bagaj hacmi yeterli ama yükleme ağzı dar.

Göstergeleri takip etmek sorunsuz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.