HONDA NSX

Honda’nın kült sporcusu NSX, 3 elektromotor ve bir V6’dan oluşan 573 HP’lik bir hibrid sistemle geri dönüyor.

Auto Show - - SUMARIO -

Hibrid roket ateşlendi

Sportif Japon otomobillerini sevenlerin yüzleri gülmeye başlamıştır herhalde. Çünkü Honda, efsanevi modelini hayata döndürüyor. Yeni NSX de aynı ilk model gibi görünüyor: Bıçak gibi keskin!

Yeni NSX asfaltı 4 tekerleğiyle birden kazıyor, çünkü bu ortadan motorlu süper sporcu, 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip: İki elektromotor ön tekerleğe güç aktarırken, üçüncü bir elektromotorla desteklenen 3.5 lt’lik çift turbolu V6 da gücünü arka tekerleklere gönderiyor. İlk izlenimlerimizde “burada bir şey yanlış” diye düşündük. Kesinlikle bir süper sporcunun içindeydik. En azından ellerimiz, gözlerimiz ve spor koltuk tarafından sarmalanan gövdemiz öyle diyordu. Ancak kulaklarımız başka bir şey söylüyordu. Çünkü pit bölgesinden çıkıp piste doğru ilerlediğimiz sırada NSX’in çift turbolu V6’sından ses gelmiyordu. Evet, araç kesinlikle sessizdi. Bunun nedeni ise, Quite (sessiz) adlı modda hibrid sistemin 1 km boyunca sadece elektrik gücüyle ilerlemeye izin vermesiydi. Hibrid sistem sayesinde gaz pedalına dikkatli bir şekilde basıldığında 90 km/s’ye kadar hızlarda benzinli motorun çalışmasına gerek kalmıyor. Sessiz modda çift turbolu V6 da çalışabiliyor ama devir 4000 d/d’nin üzerine çıkmıyor. Sıra sürüş modu kontrol düğmesini çevirmeye ve benzinli motorun üzerindeki kısıtlamayı ortadan kaldırmaya geliyor. Spor modda motor daha yüksek devirlere çıkıp etkileyici bir güç takviyesi yapıyor. Bu modda araç rahat bir şekilde yönlendirilebiliyor ve motor sesleri geri planda kalmayı başarıyor. Ancak Sport+ mod seçildiğinde işin rengi bir anda deği- şiyor: 3.5 lt’lik V6’dan ıslıklar yükseliyor, gaz ve direksiyon tepkileri hissedilir derecede direktleşiyor. Elektromotorların sağladığı tork desteği sayesinde NSX her türlü komutu neredeyse anında yerine getiriyor ve 1725 kg’lık yüksek ağırlığının hissedilmesini engelliyor. Tam gazdaki vites değişimlerinin başarısı da gerçekten dikkat çekici. Bunu sağlayansa vites değişimleri sırasında elektromotorların kesintisiz güç aktarmaya devam etmeleri.

NSX ABD pazarında 2016 yılının ilk aylarında ve yaklaşık 163 bin Euro fiyatla piyasaya çıkacak. Yıl içinde bu kült sporcuyu Avrupa yollarında da görmeye başlayacağız.

Beyaz bir rüya: Bu bıçak gibi keskin hatlı otomobil 575 HP’lik bir hibrid sporcu.

NSX’in dijital kokpiti Playstation’ı hatırlatıyor.

Honda NSX’de 3 elektromotor ve bir de çift turbolu V6 görev yapıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.